O - Motogen.pl

Ice Racing w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Po turnieju z Gnieźnie w sobotnie, wczesne popołudnie rozegrano zawody na poznańskim torze regatowym Malta. Mimo odwilży, obyły się wszystkie zaplanowane wyścigi, a bieg finałowy był kwintesencją żużla na lodzie.

 

Obawy, co do odbycia się imprezy przy temperaturze +5°C, było dość spore. Na szczęście, wcześniejsze mrozy sprawiły, że tafla na Malcie miała blisko 30 cm grubości. Organizatorom udało się zebrać ciekawą obsadę z Polakiem, Grzegorzem Knappem, na czele. Nasz najlepszy zawodnik z roku na rok robi ogromne postępy i dobija się do drzwi światowej czołówki.

 

Turniej o Złote Koziołki rozpoczął się od doskonałego startu Simona Reitsmy, który jako pierwszy zdobył 3 punkty i rekord poznańskiego obiektu. Następny bieg rozgrywany był dwukrotnie. W pierwszym podejściu Gerrit Scukken, atakując Jouni Seppanena, uszkodził bandę, za co został wykluczony. W powtórce, ku uciesze ok. 2000 publiczności, wygrał Grzegorz Knapp. Gonitwy numer cztery i pięć należały do Haralda Simona. W tej pierwszej doskonałym atakiem po wewnętrznej pokonał Stefana Pletschachera, natomiast w drugiej stoczył on doskonałą walkę o zwycięstwo z Knappem. Górą był Austriak, który pokazał, że ma zamiar wygrać całe zawody.

 

Sporo emocji fanom ice racingu dostarczył w odsłonie szóstej Mirosław Daniszewski. Po kilku próbach udało mu się pokonać Scukkena, lecz, niestety, przekroczył linię wyznaczającą wewnętrzną granicę toru, za co arbiter, Andrzej Terlecki z Gdyni, musiał go wykluczyć. Ciekawy przebieg miał jedenasty wyścig. Po bardzo słabym starcie Niemiec, Marian Kreklau, wziął się za odrabianie start. Bez większego trudu pokonał Polaka, startującego ze szwajcarską licencją, Pawła Strugałę, by następnie wyprzedzić Timo Kankkunena. Fin nie dał jednak za wygraną i odbił straconą kilka chwil wcześniej pozycję, co dało ma dwa „oczka”. Trzy zdobył Simon jedno Kreklau, a Strugała dojechał jako ostatni.

 

Zmarzniętą już publiczność rozgrzała akcja Pletschachera z szesnastej gonitwy. W niej Niemiec po przegranym starcie nabrał dużej prędkości, jadąc pod bandą, wyprzedził wszystkich rywali i zapisał pierwszą „trójkę” na swoim koncie. Za nim po 2 punkty popędził Scukken, jeden zdobył Knakkunen. Czwarty był jedyny Brytyjczyk startujący w ice racingu, Mark Uzzell. Kibice z niecierpliwością czekali na pojedynek Grzegorza Knappa z niepokonanym dotąd Svenem Holsteinem. Odbył się on w dwudziestym biegu, a nasz reprezentant nie dał żadnych szans Austriakowi.

 

Po części zasadniczej zaplanowano finał dla czterech najlepszych zawodników. W nim starcie stanęli od krawężnika: Knapp, Holstein, Pletschacher i Simon. Wszyscy, którzy pojawili się tego dnia na Malcie, z pewnością nie żałowali, gdyż cała czwórka jechała ciągle w kontakcie. Na czele znajdował się Knapp, a za nim czaił się Simon, który na ostatnim wirażu wcisnął się między Polaka, a wewnętrzną granicę toru i pokonał naszego reprezentanta na mecie o „błysk szprychy”. Na ostatnim stopniu podium stanął Pletschacher, a poza nim znalazł się Holstein.

 

Po 4 punkty zdobyli startujący ze szwajcarską licencją Paweł Strugała i Mirosław Daniszewski. Sklasyfikowano ich ostatecznie, kolejno na trzynastej i czternastej pozycji.

 

Impreza zakończyła się sukcesem. Na trybunach pojawiło się blisko 2000 osób zaciekawionych ice speedwayem. Było też wiele osób, które oglądały zawody z innych miejsc, nie płacąc za bilet. Kolejny i najprawdopodobniej ostatni raz w tym roku żużel na lodzie zawita 21 i 22 stycznia do Sanoka. Odbędzie się tam Ice Racing Sanok Cup i Runda Kwalifikacyjna do Indywidualnych Mistrzostw Świata. W Sanoku będziemy również i my, by przedstawić Wam relację z tego ważnego wydarzenia.

 

Wyniki:
1.(13)Harald Simon (Austria) (3,3,3,2,3) 14+3
2.(5)Grzegorz Knapp (Polska) (3,2,3,3,3) 14+2
3.(15)Stefan Pletschacher (Niemcy) (2,2,2,3,3) 12+1
4.(11)Sven Holstein (Holandia) (3,3,3,3,2) 14+0
5.(12)Johan Webber (Niemcy) (2,3,w,3,2) 10
6.(8)Joussi Nyronen (Finlandia) (2,2,3,1,2) 10
7.(2)Simon Gartmann (Szwajcaria) (2,2,1,0,3) 8
8.(14)Marian Kreklau (Niemcy) (0,3,1,2,1) 7
9.(1)Simon Reitsma (Holandia) (3,1,2,0.u/w) 6
10.(7)Jouni Seppanen (Finlandia) (1,0,1,1,2) 5
11.(9)Timo Kankkunen (Finlandia) (1,0,2,1,1) 5
12.(6)Gerrit Scukken (Holandia) (w,1,1,2,1) 5
13.(3)Paweł Strugała (Szwajcaria) (1,1,0,2,0) 4
14.(10)Mirosław Daniszewski (Polska) (0,w,2,1,1) 4
15.(16)Johan Bruckner (Austria) (1,w2,w2,w2,w2) 1
16.(4)Mark Uzzell (Wielka Brytania) (0,t,0,0,0) 0

 

Bieg po biegu:
1.Reitsma, Gartmann, Strugała, Uzzell
2.Knapp, Nyronen, Seppannen, Scukken (w)
3.Holstein, Weber, Kankkunen, Daniszewski
4.Simon, Pletschacher, Bruckner, Kreklau
5.Simon, Knapp, Reitsma, Kankkunen
6.Kreklau, Gartmann, Scukken, Daniszewski (w)
7.Holstein, Pletschacher, Strugała, Seppannen
8.Weber, Nyronen, Uzzell (t), Bruckner (w2)
9.Holstein, Reitsma, Scukken, Bruckner (w2)
10.Knapp, Pletschacher, Gartmann, Weber (w)
11.Nyronen, Kankkunen, Kreklau, Strugała
12.Simon, Daniszewski, Seppannen, Uzzell
13.Weber, Kreklau, Seppanen, Reitsma
14.Holstein, Simon, Nyronen, Gartmann
15.Knapp, Strugała, Daniszewski, Bruckner (w2)
16.Pletschacher, Scukken, Kankkunen, Uzzell
17.Pletschacher, Nyronen, Daniszewski, Reitsma (u/w)
18.Gartmann, Seppannen, Kankkunen, Bruckner (w2)
19.Simon, Weber, Scukken, Strugała
20.Knapp, Holstein, Kreklau, Uzzell
21.Simon(D), Knapp(A), Pletschacher(C), Holstein(B)