MotoGP 2016: Prędkość Ducati problemem dla reszty stawki? - Motogen.pl

Na początku zaznaczamy, że prędkość maksymalna motocykla jest ostatnim wyznacznikiem, jakim kierowalibyśmy się przy typowaniu zawodników, którzy staną na podium. Przy kilometrowej prostej może ona jednak być istotnym czynnikiem decydującym o miejscu w stawce. Prosta na Losail International Circuit ma 1068 metrów długości.

Po czwartkowych treningach Valentino Rossi zwrócił uwagę na to, że prędkość maksymalna motocykli Ducati może być problemem dla pozostałych zawodników zwłaszcza, gdy w grę wejdzie jazda w tunelu aerodynamicznym. Cztery pomiary prędkości w pierwszej piątce należą do motocykli Ducati. Na czele znalazł się Andrea Iannone z maksymalną prędkością 346,9 km/h. Jedynie Valentino Rossi wkroczył pomiędzy zawodników jadących na Ducati, a jego wynik to 338,4 km/h, co stanowi sporą różnicę. Jeszcze więcej traci motocykl Jorge Lorenza, który rozpędził się w czwartek do 334,7 km/h. Jednak nie przeszkodziło mu to w wykręceniu najlepszego czasu.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku średnich prędkości. Andrea Iannone uzyskał wynik 345,8 km/h, a Valentino Rossi – 336,4 km/h. W przypadku Lorenza średnia prędkość z pięciu pomiarów wynosiła 333,9 km/h.

W czasówce sytuacja wyglądała jednak zupełnie inaczej, choć różnice w czasach nie były kolosalne. Jorge Lorenzo zakończył treningi z wynikiem 1’55,440. Valentino Rossi był drugi ze stratą 0,267 sekundy, a Andrea Iannone – trzeci ze stratą 0,296 sekundy. Andrea Dovizioso zakończył dzień na dziewiątej pozycji.

Oczywiście nie zamierzamy wróżyć z fusów i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne treningi, kwalifikacje i wyścigi.

Więcej o motocyklach Ducati Autor: Wojciech Grzesiak