MotoGP 2015: Marquez wygrywa oponową ruletkę w Misano - Motogen.pl

Moto3
Kwalifikacje klasy Moto3 wygrał jeden z faworytów publiczności – włoski zawodnik Enea Bastianini. Drugie pole startowe zajął Brad Binder, a trzecie – lider klasyfikacji generalnej – Danny Kent.

Bastianini od początku pokazał, że będzie liczył się w walce o zwycięstwo i prowadził przez pierwsze okrążenia, a później stale jechał w grupie mającej szanse na podium. Znajdowali się w niej jeszcze Oliveira, Fenati, Binder, Antonelli i Kent. Kent miał pecha, ponieważ z powodu nieprzepisowego wyjeżdżania poza tor w zakręcie numer 6 musiał oddawać pozycję innym zawodnikom. To sprawiło, że lider generalki dotarł na metę szósty.

Bastianini przypieczętował zwycięstwo dopiero na ostatnim okrążeniu, kiedy w zakręcie numer 11 objął prowadzenie. Tuż za nim linię mety przekroczyli Miguel Oliveira i Niccolo Antonelli.

Wyścig Moto3 – pierwsza piątka:
1. Enea Bastianini
2. Miguel Oliveira +0,037
3. Niccolo Antonelli +0,345
4. Romano Fenati +0,584
5. Brad Binder +0,637

Danny Kent nadal prowadzi generalkę, ale jego przewaga nieco stopniała. Zawodnik ma na koncie 234 punkty, więc jeszcze może być spokojny o tytuł mistrzowski. Za nim jest Enea Bastianini, który ma 179 punktów. Na trzecim miejscu znajduje się Romano Fenati mający 139 punktów. Fenati musi uważać, ponieważ tylko 5 punktów traci do niego Miguel Oliveira.

Moto2
W Moto2 najszybszy w kwalifikacjach był jadący po tytuł mistrzowski Johann Zarco. Drugie miejsce zajął Alex Rins, a trzecie – Tito Rabat.

Po starcie wyścigu doszło do wypadku, w którym uczestniczyli Dominique Aegerter i Alex Rins walczący o pierwsze miejsce. Z okazji skorzystał Johann Zarco, który przejął prowadzenie. Tito Rabat spadł na ósme miejsce, ale udało mu się nadrobić straty i wrócić do czołówki wyścigu. Na trzecim miejscu jechał Takaaki Nakagami, który stracił szanse na drugą pozycję przez zły dobór opon. Zarco przekroczył linię mety jako pierwszy, drugie miejsce na podium zajął Rabat, a trzecie – Nakagami. Sporego pecha miał Sam Lowes, który jechał blisko czołówki wyścigu, ale poluzowany tylny błotnik całkowicie zniszczył oponę i brytyjski zawodnik musiał wycofać się z rywalizacji.

Wyścig Moto2 – pierwsza piątka:
1. Johann Zarco
2. Tito Rabat +3,850
3. Takaaki Nakagami +5,388
4. Simone Corsi +7,058
5. Julian Simon +9,225

Johann Zarco wydaje się być niezagrożony w klasyfikacji generalnej. Francuski zawodnik ma na koncie już 274 punktów. Drugi jest Tito Rabat, który ma punktów 181 i zwiększył swoją przewagę nad Rinsem. Rins przez swój wypadek nie zdobył żadnych punktów i pozostaje z 164 punktami w generalce.

MotoGP
W kwalifikacjach MotoGP najszybszy był Jorge Lorenzo, a obok niego w pierwszym rzędzie stanęli Marc Marquez i Valentino Rossi.

Przed rozpoczęciem procedury startowej pogoda postanowiła pokrzyżować plany zawodników i zaczął lekko padać deszcz. Wszyscy zdecydowali się jednak na wyjazd na slickach. Po starcie na prowadzenie wysunął się Lorenzo, a za nim jechali Marquez i Rossi. Po kilku okrążeniach tor zrobił się na tyle mokry, że zaczęły się zmiany motocykli. Prowadząca trójka w ostatniej chwili zmieniła maszyny na te wyposażone w opony do jazdy w deszczu. Dalej było już tylko ciekawiej, w pewnym momencie Marquez przepuścił jadącego za nim Rossiego. Nie wiadomo, czy chciał zobaczyć, jak zawodnicy Yamahy walczą ze sobą, czy po prostu wiedział, co nadejdzie później…

Tor wysechł na tyle, że można było zmienić motocykle z powrotem na te ze slickami. Z prowadzącej trójki taką decyzję jako pierwszy podjął Marquez, który zjechał do pit lane, a Rossi i Lorenzo popędzili dalej, co było opłakane w skutkach. Kiedy zawodnicy Yamahy w końcu zmienili motocykle, Lorenzo wypadł z toru na pierwszym okrążeniu w lewym zakręcie, ponieważ lewa część opony nie była rozgrzana po sekwencji prawych łuków. Rossi z kolei jechał na piątym miejscu i doganiał go Danilo Petrucci. O trzecie miejsce walczyli Loris Baz i Scott Redding. Baz musiał ulec Reddingowi, który był wyraźnie szybszy. Jako drugi bezpiecznie jechał Bradley Smith.

Wyścig wygrał Marc Marquez, drugi na metę wpadł Smith, a trzeci – Redding.

Wyścig MotoGP – pierwsza piątka:
1. Marc Marquez
2. Bradley Smith +7,288
3. Scott Redding +18,793
4. Loris Baz +26,427
5. Valentino Rossi +33,196

W generalce Rossi znowu ucieka od Lorenza. Włoski zawodnik ma 247 punktów. Lorenzo traci do niego 23 punkty i ciężko będzie te straty odrobić. Trzeci jest Marc Marquez, który ma 184 punkty.

Kolejna runda MotoGP odbędzie się 27 września na hiszpańskim MotorLand Aragon.

Autor: Wojciech Grzesiak