Kontrowersyjny przepis powrócił. Jeśli masz kasę, wykupisz sobie część punktów karnych - Motogen.pl

Kierowcy z grubszym portfelem znaleźli się w uprzywilejowanej sytuacji – za tysiaka będą mieli prawo zredukować sześć punktów co pół roku.

Kursy reedukacyjne, mimo dość profesjonalnej nazwy, z edukacją nie mają nic wspólnego. Pod płaszczykiem nauk o bezpieczeństwie na drodze, kryje się bowiem tylko potrzeba zredukowania nadmiernego stanu konta punktów karnych. Spora grupa uczestników takich kursów to recydywa – niektórzy biorą udział w takich wydarzeniach nawet po kilka razy, z góry zakładając, że będą nadal łamać przepisy.

Wprowadzona po latach niemocy nowelizacja, likwidująca kursy reedukacyjne oraz wydłużająca do dwóch lat termin obowiązywania punktów karnych, weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Niemal natychmiast okazało się, że część kierowców, przyzwyczajonych do ignorowania przepisów, będzie miała spory problem. O ile jednak „zwykli” kierujący nie mają mocy sprawczej do zmian, o tyle kierowcy zawodowi, dzięki potężnemu lobby transportowemu, mogli liczyć na mocne wsparcie.

Tym sposobem, bocznymi drzwiami wprowadzono nowelizację, dzięki której możliwe stało się przywrócenie kursów reedukacyjnych i skrócenie czasu obowiązywania punktów karnych do roku – czyli powrót do tego, co było przed dużą nowelizacją Prawa o ruchu drogowym i kilku innych ustaw. Spora grupa kierowców z pewnością uzna to za dobrą wiadomość, szczególnie ci, którzy nie rozumieją znaczenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Niestety – dla większości z nas to złe wieści – zaostrzenie przepisów pokazało bowiem jak skuteczne dla poprawy brd było to posunięcie. 2022 r. zaskoczył pod względem poprawy bezpieczeństwa – z danych, opublikowanych przez policję wynikało, że nastąpił ponad 15-procentowy spadek liczby zabitych w wypadkach drogowych. Także dane GUS, dotyczące I kwartału 2023 roku napawały optymizmem – zmniejszyła się zarówno liczba wypadków, jak i zabitych.

Powrót do systemu odkupywania punktów za pieniądze oznacza zgodę na łamanie przepisów, co może, choć nie musi, oznaczać ponowne pogorszenie statystyk bezpieczeństwa. Niestety – taki właśnie mamy stan na dziś. Zbliżają się wybory, a kierowcy są ważną grupą wyborców, której warto dać coś na zachętę. Kursy reedukacyjne i roczny okres obowiązywania punktów obowiązują od 17 września. Koszt kursu to 1000 zł.

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany