Kolejna próba zwiększenia stawki OC? - Motogen.pl

Dlaczego ubezpieczyciele chcą podwyżki?  Tutaj znajdziecie poprzeni materiał. Ubezpieczyciele twierdzili, że wysokość wypłat za szkody jest coraz wyższa a ilość wypadków i ich ofiar od kilku lat ma tendencję wzrostową. Najnowszy pomysł firm ubezpieczeniowych to wzrost stawek OC dla kierowców, którzy jeżdżą niebezpiecznie. A więc im więcej punktów karnych posiada kierowca, tym wyższą zapłaci stawkę.

Pomysł nie wydaje się zły, szczególnie, że „wynagradza” osoby jeżdżące rozsądnie i zgodnie z przepisami. Dodatkowo, w pewnym sensie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Wzbudza jednak pewne kontrowersje: po pierwsze ciężko uwierzyć w dobre intencje firm ubezpieczeniowych szczególnie, że znaczny wzrost stawki (średnio 50%) nastąpił w zeszłym roku a po drugie weryfikacja oświadczenia kierowcy musiała by się wiązać z dostępem ubezpieczyciela do CEPiK – gdzie można sprawdzić ilość punktów karnych. Dlaczego „wrażliwe” dane osobowe miały by być udostępniane podmiotom komercyjnym czyli firmom ubezpieczeniowym?

Wyrażamy nadzieję, że pomysł się nie przyjmie. W chwili obecnej wysokość stawki OC i tak jest już weryfikowana na podstawie ilości szkód spowodowanych przez ubezpieczającego pojazd (wysokośc zniżek maleje w znacznym stopniu po kolizji). Czy w takim razie dwukrotne „ukaranie” kierowcy wzrostem stawki wydaje Wam się pomysłem fair?