Jak myć motocykl? - Motogen.pl

Jak myć motocykl? Mycie motocykla nie jest trudne, ale trzeba spełnić kilka warunków, by nie narobić szkód. Motocykl myć można na kilka sposobów, ale warto zadbać też o środowisko.

Mycie motocykla dla jednych to smutny obowiązek, dla innych zaś frajda i rodzaj relaksu. Dla każdego znajdzie się odpowiednia technika i narzędzia. Do niedawna najpopularniejszą metodą było mycie motocykla na własnym podwórku, z użyciem wiadra z wodą, szamponu i gąbki. Obecnie, o ile nie mamy odpowiedniego odpływu do szamba czy kanalizacji, taka przyjemność może nas kosztować 500 zł mandatu.

Czy jesteśmy wiec skazani na poruszanie się brudnym motocyklem? Zdecydowanie nie. Warto też wspomnieć, że podobne ograniczenia dotyczą serwisowania motocykla pod domem. Jeśli bierzemy się za naciąg łańcucha w motocyklu, zadbajmy o to, by nie pobrudzić podłoża. Również olej do motocykla powinniśmy dolewać, czy wymieniać go w miejscach do tego przystosowanych.

Zobacz też: 12 produktów, których potrzebujesz, aby zadbać o motocykl, kask i skóry

Jak prawidłowo myć motocykl myjką ciśnieniową

Jeśli jednak nasz podjazd spełnia założenia i ma odpowiedni odpływ, możemy zabrać się za mycie we własnym zakresie. Wiele osób zastanawia się przy tym, czy mycie motocykla myjką ciśnieniową jest bezpieczne dla ich maszyny. Jak najbardziej jest, ale trzeba spełnić kilka warunków. Samo urządzenie jest bardzo przydatne i do spłukiwania brudu sprawdza się dużo lepiej niż klasyczny wąż ogrodowy.

Jak prawidłowo korzystać z myjki ciśnieniowej? Przede wszystkim używać rozproszonego strumienia wody i nie przesadzać z odległością od elementów lakierowanych. Dystans 20-30 cm jest optymalny, bliższy kontakt może być niebezpieczny i zakończyć się np. zerwaniem naklejek, bądź lakieru położonego przez lakiernika-amatora. Nie można też kierować strumienia wody na uszczelniacze łożysk kół, w okolice główki ramy i osi wahacza, oraz na łańcuch napędowy. Do tego ostatniego są specjalne preparaty i na pewno nie jest to woda pod ciśnieniem, która dostanie się pod oringi. Z wyczuciem traktujmy też przełączniki, stacyjkę, wlew paliwa i wszystkie inne miejsca, w których woda nie jest wskazana. Starajmy się także nie wtłoczyć wody do wydechu, ani do wlotów powietrza do silnika.

Po wstępnym spłukaniu kurzu, owadów i grubszych zanieczyszczeń możemy przejść do mycia właściwego. By było to profesjonalne mycie motocykla, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i środki. A jest tego trochę! Ale zanim przejdziemy do tego punktu, zatrzymajmy się na chwilę przy myciu bezdotykowym.

Jak myć motocykl na myjni bezdotykowej

Mycie motocykla na myjni bezdotykowej jest obecnie najbardziej popularną i ogólnodostępną opcją. Zasady tutaj panujące są takie same jak przy użyciu myjki ciśnieniowej na własnym podjeździe. Tak więc zamiast zastanawiać się, czy można myć motocykl na myjni bezdotykowej, zróbmy to po prostu prawidłowo! Omijamy więc łańcuch, łożyska, końcówkę układu wydechowego, wloty powietrza, elementy elektroniki, przełączniki i inne wrażliwe na wodę podzespoły motocykla. Gorąca woda z odpowiednim proszkiem całkiem nieźle usuwa smar z felg i okolic zębatki zdawczej. Dużym plusem tej metody jest również możliwość spłukania wodą zdemineralizowaną. Nie zostawia ona zacieków, jak zwykła kranówka.

Praktycznie tuż po myciu możemy wsiąść na motocykl i ruszyć w trasę – wiatr zrobi swoje i maszyna po chwili będzie całkowicie sucha. Kto jest bardziej dokładny, może osuszyć pojazd irchą. A czy można stosować opcję woskowana na gorąco? Tak, pod warunkiem że ominiemy opony i tarcze hamulcowe.

Kiedy warto myć motocykl? Na pewno po każdym wyjeździe w teren – zostawienie błota na długo powoduje, że jego usunięcie w późniejszym okresie staje się trudniejsze. To samo tyczy się owadów zebranych po długiej trasie. W tym przypadku warto skorzystać z możliwości mycia motocykla aktywną pianą – pozwala ona zmiękczyć przyklejone owady. Czysty motocykl doceni także nasz mechanik, czy wulkanizator. Dobrze wyczyszczona felga (czasami trzeba użyć szmatki i benzyny ekstrakcyjnej) sprawia, że po zamontowaniu nowej opony do motocykla łatwiej będzie nakleić ciężarek do wyważania. Jeżeli chcesz umyć motocykl, pamiętaj, nie rób tego w pełnym słońcu – niektóre preparaty po zaschnięciu mogą zostawiać ślady lub powodować szkody.

Czym myć motocykl

Jeśli jednak mycie na myjni ciśnieniowej wydaje nam się zbyt mało dokładne, możemy wrócić do opcji zrobienia tego z użyciem gąbki i odpowiednich detergentów. Na rynku znajdziemy bardzo dużo odpowiednich preparatów. Kupimy je w każdym dobrym sklepie, w którym znajdziemy też oleje, czy płyn chłodniczy do motocykla. Potrzebujemy więc szampon, miękką gąbkę, wiaderko i szmatkę z irchy do osuszania. Przyda się także specjalny preparat do mycia felg i pędzelek do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Można też skorzystać ze specjalnego zestawu, który oferują sprawdzone firmy oferujące detailing motocykla.

Co raz popularniejsze staje się również mycie motocykla myjką parową. Nie dość, że oszczędzamy przy tym wodę (zużywamy jej około 15 litrów), to jeszcze całą operacją można dokonać bez użycia chemii. Mycie motocykla parą sprawia, że efekt jest imponujący, gdyż gorąca para doskonale usuwa wszelkie zabrudzenia, w tym tłuszcz.

Nowością jest także mycie na sucho, mycie motocykla bez wody – nie chodzi jednak o brutalne czyszczenie motocykla szmatą (co tylko powoduje rysowanie powierzchni), ale o stosowanie odpowiednich preparatów. Środki te oczywiście nie służą do mycia bardzo brudnych motocykli, ale do wyczyszczenia z delikatnych zabrudzeń są jak najbardziej przydatne.

Mycie motocykla cena

Mycie na myjni bezdotykowej kosztuje kilka do kilkunastu złotych. Taniej wyjdzie zrobienie tego w domu, chociaż tez musimy liczyć się z jednorazowym wydatkiem na preparaty, narzędzia i wodę. Kto nie chce myć swojej maszyny, może skorzystać z myjni ręcznej, dedykowanej dla jednośladów. Koszt takiej usługi wynosi od 50 do 150 złotych, ale możemy liczyć na usługę wykonaną na najwyższym poziomie.

Dla amatorów prawdziwego błysku pozostaje profesjonalny detailing. Tutaj ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na ponad tysiącu, jeśli zażyczymy sobie najlepszej klasy ceramikę. Po takiej usłudze specjaliści podpowiedzą, czym najlepiej czyścić motocykl wyposażony w warstwę ochronną.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany