Spis treści
Jeśli dwa pojazdy zmieniają w tym samym czasie pas na środkowy, to który z nich ma pierwszeństwo? Z tego powodu powstało mnóstwo nieporozumień, tymczasem odpowiedź wynika wprost z Prawa o Ruchu Drogowym.
Wszystkich nas cieszy rozbudowa infrastruktury drogowej w Polsce. Rosnąca liczba dróg ekspresowych i autostrad, coraz więcej obwodnic i bezkolizyjnych skrzyżowań – wszystko to sprawia, że podróżuje się przyjemniej i szybciej niż jeszcze 10 lat temu.
Niestety, takie dobrodziejstwo ma swoją cenę, a jest nią rosnąca liczba problemów generowanych przez kierowców, którzy prawdopodobnie nigdy nie powinni otrzymać prawa jazdy. Rażąca nieznajomość przepisów i całkowity brak rozumienia zasad ruchu drogowego powodują, że coraz częściej spotykamy się z patologiami takimi jak jazda pod prąd na autostradach, a czasem nawet po rondach.
Dwa pojazdy na ten sam pas
Niewiele lepiej jest z korzystaniem z pasów ruchu – spora grupa kierowców tylko ogólnie orientuje się jakie zasady dotyczą się poruszania nimi – widać to szczególnie na skrzyżowaniach, gdzie dochodzi do nagminnego zajeżdżania drogi prawidłowo jadącym, a także podczas remontów, kiedy to część kierowców całkowicie ignoruje żółte linie, które mają priorytet nad białymi.
Jednym z najczęściej spotykanych problemów z pasami ruchu jest ten, dotyczący pierwszeństwa podczas wjazdu na niego. I tutaj z pewnością wielu z nas napiętnuje kierowców uznających włączony kierunkowskaz za wyznacznik pierwszeństwa. Tymczasem okazuje się, że jest sytuacja, w której takie dokładnie zachowanie daje nam pierwszeństwo!
Chodzi o jednoczesną zmianę pasów ruchu na środkowy. Sytuację tę opisuje dokładnie art. 22 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, (…) oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
Kierunkowskaz daje pierwszeństwo?
Z tego przepisu łatwo wywnioskować, że jeśli dwa pojazdy zmieniają pas na środkowy w tym samym czasie, ten jadący z lewej strony ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa temu z prawej. I tutaj dochodzimy do sedna – zmiana pasa ruchu legalna jest tylko wtedy, gdy zamiar tego manewru sygnalizowany jest kierunkowskazem. Jeśli zatem kierujący, wjeżdżający z prawej strony na środkowy pas, ma włączony kierunkowskaz, to daje mu on pierwszeństwo przed wjeżdżającym z lewej strony. Z kolei brak kierunkowskazu może być, w razie ewentualnej kolizji, przyczyną do uznania winy kierującego wjeżdżającego z prawej.
To jeden z tych przepisów, które warto znać, ponieważ dróg o co najmniej trzech pasach w jednym kierunku przybywa, a mandat za to wykroczenie może zaboleć – zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów 2023 wynosi on nawet 3000 zł.
Zostaw odpowiedź