Lewe prawo jazdy z Czech lub Ukrainy. Bomba z opóźnionym zapłonem - Motogen.pl

Prawo jazdy z Ukrainy można kupić od ręki. W sieci jest niezliczona liczba pośredników, a cena takiej usługi bywa niższa niż koszty wielokrotnych egzaminów i kursu. Problem w tym, że cena takiego ułatwienia może być znacznie wyższa.

W mediach bardzo często pojawiają się informacje o kierowcy zatrzymanym z fałszywym prawem jazdy, kupionym na Ukrainie. Kiedy ogląda się z bliska takie „dokumenty” nie sposób się nadziwić jakim cudem ktokolwiek wierzy, że policja mogłaby dać się nabrać na taką nieudolną fałszywkę. Z drugiej strony firmy oferujące takie podrobione prawka szczycą się dziesiątkami pozytywnych opinii, co może sugerować, że proceder ma się dobrze, a lewe blankiety są skuteczną alternatywą dla kursu i egzaminu państwowego. Na szczęście jednak tak nie jest.

Prawo jazdy – droga przez mękę

Nie dziwię się ludziom, którzy decydują się łatwiejszą drogę zdobycia upragnionego dokumentu. Procedura uzyskiwania uprawnień może być w naszym kraju drogą przez mękę, zwłaszcza dla kogoś, kto ma alergię na naukę. Samo przyswojenie materiału to ledwie połowa roboty – potem trzeba jeszcze bezbłędnie opanować jazdę samochodem lub motocyklem, no i w końcu ogarnąć stres, który zawsze towarzyszy egzaminom. Dla przeciętnego młodego człowieka, wychowanego w cieplarnianych warunkach, to naprawdę ogromne wyzwanie.

Pośrednicy, którzy „załatwiają” gotowe prawo jazdy z Ukrainy kuszą wieloma pozytywnymi opiniami i starannie unikają sugerowania, że oferowany przez nich dokument jest zwykłą podróbą. Ba! Zdarzają się i tacy, którzy twierdzą, że oferowane przez nich prawko jest w pełni legalne, nawet jeśli jedyną ingerencją „kursanta” w proces jego pozyskania będzie przelew pod przypadkowym tytułem.

Rzeczywistość jest dokładnie taka, jakiej można się spodziewać – pozytywne opinie na stronach internetowych, Facebooku i Google, podobnie jak samo prawo jazdy, są fałszywe. Pochodzą z fikcyjnych kont stworzonych tylko po to, by uwiarygodnić oszusta. Zdjęcia profilowe są albo skradzione, albo wygenerowane przez aplikację this person doesn’t exist.

Podróba prawka – ile to kosztuje?

Koszt wyrobienia takiego „w pełni legalnego” prawa jazdy z Ukrainy waha się od kilkuset złotych za chamsko wydrukowany na plastiku blankiet ze schodzącą farbą, do nawet 1500 euro za fachowo przygotowany dokument z „podobno” zalegalizowaną historią jego zdobycia. Nieco taniej można zorganizować sobie prawko z Czech, ale jego legalność jest na podobnym poziomie jak dokumentu ze wschodu.

Kluczowym problemem, z którym natychmiast spotka się nabywca takiego „w pełni legalnego” prawa jazdy, będzie brak śladów zdania egzaminu w państwowych rejestrach, co uniemożliwi jego legalizację w Polsce. Pośrednicy twierdzą, że oferowane przez nich prawo jazdy „wystarczy” wymienić na polskie. Tymczasem, jak się dowiedziałem w kilku wydziałach komunikacji, każda wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie oznacza drobiazgowe sprawdzenie uprawnień w odpowiednim urzędzie w kraju, gdzie wystawiono oryginalny dokument. Już zupełnie nieistotny wydaje się przy tym fakt, że Polak posługujący się ukraińskim prawem jazdy z całą pewnością wzbudzi czujność policjantów w czasie kontroli.

Warto przy tym wiedzieć, że policjanci dość dobrze znają się na fałszywkach – nie tylko odbywają szkolenia w tym zakresie, ale także dysponują dokładną bazą danych wzorów dokumentów, gdzie zapisane są wszystkie zabezpieczenia. A jeśli już prawo jazdy zostanie zakwestionowane, jego posiadacza czeka odpowiedzialność karna za posługiwanie się fałszywym dokumentem. Za ten czyn, w najgorszym razie, można trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Posługiwanie się fałszywym dokumentem to gigantyczne ryzyko – przede wszystkim odpowiedzialności karnej, ale także utraty sporej sumy pieniędzy. Nie chodzi tylko o niemałą kwotę wydaną na podrobiony dokument. W razie wypadku z twojej winy, jeśli okaże się, że posługujesz się fałszywym dokumentem, ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów naprawy i leczenia, co oznacza, że będziesz musiał zrobić to sam. A tutaj kwoty bez problemu mogą sięgnąć kilkuset tysięcy złotych.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany