Dlaczego jeździmy środkowym pasem? Jaki jest za to mandat? Co na to policja? - Motogen.pl

Skąd tak silne przyzwyczajenie polskich kierowców do nadużywania środkowego pasa na drodze dwujezdniowej o wielu pasach ruchu? Dlaczego wciąż nie potrafimy korzystać z takich dróg? Jaki jest mandat za jazdę środkowym pasem?

Jazda środkowym lub lewym pasem ruchu podczas gdy skrajny prawy pas jest wolny to jedno z zachowań, które bardzo denerwuje motocyklistów. Wiemy to z przeprowadzanych wśród naszych czytelników ankiet oraz licznych rozmów.

Na szczycie listy denerwujących zachowań jest używanie przez kierowców samochodów telefonów komórkowych w czasie jazdy (nie tylko rozmowy, ale też patrzenie na ekran, pisanie wiadomości…). Tym razem skupmy się jednak na nadużywaniu lewego i środkowego pasa.

Do podjęcia tematu skłonił mnie mój kolejny przejazd po odcinku warszawskiej obwodnicy na trasie S8. Tutaj praktycznie o każdej porze dnia i nocy można natychmiast spotkać „strażników środkowego pasa”, którzy uparcie jadą środkiem, pozostawiając prawy pas zupełnie pusty.

Jak powinniśmy jeździć?

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Prawidłowo powinniśmy jeździć możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni. Jadąc na przykład po autostradzie i mając do dyspozycji trzy pasy, korzystamy ze skrajnego prawego. Pozostałe pasy służą nam wyłącznie do wyprzedzania. Po zakończeniu manewru wyprzedzania należy niezwłocznie wrócić na prawy pas.

Łamanie przepisów i jazda środkowym pasem zmniejsza przepustowość drogi przy dużym natężeniu ruchu. Nawet, jeśli natężenie ruchu jest niewielkie i przepustowość nie odgrywa tak ważnej roli, pojazdy znajdujące się na środkowym pasie mogą wprowadzać niepotrzebny chaos i dezorientację u innych użytkowników drogi (na ogół zaczyna się wyprzedzanie takich pojazdów prawym i lewym pasem jednocześnie).

Podsumujmy zatem: środkowy pas służy do wyprzedzania pojazdów jadących prawym pasem. Z kolei kolejny pas służy do ewentualnego wyprzedzania tych, którzy jadą środkowym. Jeśli wszystkie pasy są wolne, powinniśmy poruszać się skrajnym prawym.

Jaki mandat za jazdę środkowym pasem?

Za poruszanie się środkowym lub lewym pasem, kiedy prawy pas jest wolny, możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości do 500 zł oraz 2 punktami karnymi.

Co na to Policja?

Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Policji. Niestety, Rzecznik Prasowy nie jest w stanie udostępnić nam precyzyjnych statystyk dotyczących karania kierowców za tego typu wykroczenia. Nie mamy zatem wiedzy, ilu kierowców otrzymało w minionych miesiącach mandaty za jazdę lewym, bądź środkowym pasem.

Dlaczego jeździmy środkowym pasem?

Pytanie należałoby kierować bezpośrednio do „strażników środkowego pasa”. Wszystko wskazuje jednak na to, że najzwyczajniej nie potrafimy korzystać z szerokich dróg o wielu pasach ruchu. Przez wiele lat takich dróg mieliśmy w Polsce jak na lekarstwo. Teraz, kiedy już są, potrzeba czasu, aby się z nimi oswoić i nauczyć poprawnie z nich korzystać.

Co możemy zrobić? Edukować najbliższych, rozmawiać i do znudzenia powtarzać, że do jazdy służy skrajny prawy pas, a pozostałe są tylko do wyprzedzania.


4 komentarze

 1. Edward

  Dyrdymaly. Co to znaczy prawy pas wolny ? Jaki odstep miedzy pojazdami na prawym pasie zeby okreslic czy wolny czy nie wolny. Pytac policjanta ? Przestrzen 25, 50, czy 100 metrow to wolny .Pojazdy przewaznie poruszja sie ze zmienna predkoscia.
  Dlaczego mam ustepowac wariatowi ktory pedzi lewym czy srodkowym pasem np 200/godz a ja jade z dozwolona maksymalna predkoscia. Kto tu jest piratem ? Kto lamie prawo ?
  Za wolna jazda ? Rozumiem. Ale te pasy ? Jestem , jezdze w USA. W Polsce strach jezdzic.

  Odpowiedz
  • Alojz

   A jak ktos jedzie lolniej srodkowym a szybciej prawym wszytko w zakresie dozwolonych predkosci to jest super???? Piraci to inna kategoria, tutaj mowa raczej o porannych korkach jakie wywołuja własnie ludzie ograniczeni umysłowo. Ludzie ogarnijcie sie.

   Odpowiedz
 2. Paszczak

  To pokazuje ze 30 procent polaków to debile. Niestey tak jest na ślaskiej srednicowce i A4 pomiedzy aglomeracja. Nawet gdyby bylo 10 pasow oni radosnie poruszali by sie kazdy swojim z rowna predkoscia bo tak im wygodnie i maja w d… innych kierowcow. nagrywac nagrywac nagrywac… i udostepniac filmy nie ma chyba innej rady

  Odpowiedz
 3. Alojz

  A jak ktos jedzie wolniej srodkowym a szybciej prawym wszytko w zakresie dozwolonych predkosci to jest super???? Piraci to inna kategoria, tutaj mowa raczej o porannych korkach jakie wywołuja własnie ludzie ograniczeni umysłowo. Ludzie ogarnijcie sie. Czy to jest takie trudne do zrozumienia. Dlatego ten kraj jest taki jaki jest a podobno oczekujemy drugiej Japonii

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany