Co zabrać na wyjazd motocyklowy - lista niezbędnych rzeczy

Lista rzeczy na wyjazd motocyklowy może być bardzo długa, ale wcale nie musi. Podpowiadamy, jak się spakować na wyjazd motocyklowy, by nie wozić ze sobą połowy garażu i szafy.

Wszyscy to znamy – po miesiącach zimna i deszczu, ciągnie nas, żeby wybrać się na dłuższą wycieczkę motocyklową. Weekend w Beskidach albo na Kaszubach, a może kilkudniowy wypad w Alpy? Jest wspólny mianownik dla wszystkich wyjazdów motocyklowych: konieczność odpowiedniego przygotowania się. Lista rzeczy na wyjazd motocyklowy wcale nie musi być długa, by móc cieszyć się z wyprawy. Dzisiaj zajmiemy się tym, jak się spakować na wyjazd motocyklowy.

Przygotowaliśmy niezbędnik motocyklisty, który sprawdzi się nie tylko na długich wypadach. To zestaw kilku przydatnych gadżetów, które zawsze warto mieć przy sobie. Nawet podczas codziennych dojazdów do pracy czy jednodniowego wyjazdu pod miasto. Wszędzie przecież można złapać gumę czy zerwać linkę sprzęgła. Do tej listy z pewnością warto dodać np. ubezpieczenie, cena ubezpieczenia motocykla w zakresie assistance nie jest wysoka, a bardzo przydaje się w krytycznej sytuacji.

Wycieczka motocyklowa co zabrać

Zaczynamy od totalnych podstaw, czyli od zestawu narzędzi – niech to będzie Uniwersalny zestaw narzędzi dla motocyklisty OXFORD. W przypadku samochodów, gdzie mamy sporo miejsca i waga nie ma tak dużego znaczenia, można do woli wybierać w całych skrzynkach narzędziowych. Motocykliści mają inne potrzeby – potrzebują dopasowanego, lekkiego i niedużego zestawu. Dokładnie taki oferuje znany i lubiany OXFORD. Uniwersalna narzędziówka składa się z aż 27 elementów.

Zestaw narzędzi oxford
Zestaw narzędzi oxford

W zestawie znajdziemy, chociażby: 10 bitów wraz ze wkrętakiem. Grzechotkę, przejściówkę do nasadek i wykonane ze stali chromowo-wanadowej nasadki. Do tego klucz nastawny 0-20 mm, klucze nasadowe, szczypce i oczywiście podstawę każdego zestawu narzędziowego, czyli plastikowe opaski zaciskowe.

Najważniejsze jednak, że całość zapakowana jest w niewielkim pokrowcu o rozmiarach 18 × 10,5 × 4 cm. Dzięki temu zestaw powinien zmieścić się we większości motocykli. Przed startem warto tylko sprawdzić, czy nasz motocykl nie posiada nietypowych śrub (wtedy uzupełniamy zestaw o pojedyncze klucze).

Z takim zestawem większość awarii ci niestraszna, nawet na nabardziej odległej trasie. Sprawdź: ciekawe trasy motocyklowe zachodniopomorskie.

Cena: 162,41 zł

OXFORD oferuje także mniejsze zestawy w niższej cenie. Oczywiście nadal bardzo praktyczne i świetnie wykonane.

Zestaw naprawczy do kołkowania opon – Rema TipTop

Zmora motocyklistów, czyli dziura w oponie, gdzieś daleko od domu i najbliższych zabudowań. To tym bardziej aktualny problem, że ogromną popularnością cieszą się motocykle typu adventure, które naturalnie zachęcają do zjechania w delikatny teren. A tam o kapcia bardzo łatwo. Na szczęście większość nowoczesnych motocykli posiada opony bezdętkowe, a to oznacza, że w nieskomplikowany sposób można je zakołkować. Jeśli zastanawiasz się jak się spakować na wyjazd motocyklowy, to zestaw naprawczy powinien być tym, co spakujesz jako pierwsze.

Zestaw naprawczy do opon
Zestaw naprawczy do opon

Jeden z bardziej profesjonalnych zestawów do naprawiania opon oferuje Rema TipTop. Znajdziemy w nim aż trzy naboje do pompowania opon, klucz do oczyszczania, łatki i dedykowany klej. Rema poradzi sobie z każdym rodzajem dziury w oponie, a producent gwarantuje, że dobrze załatana opona pozwoli na pokonanie do 400 km z prędkością nie większą niż 60 km/h. Każdy motocyklista będzie mógł spokojnie wrócić do domu i zaliczyć wiosenny wypad na motocyklu do udanych.

Cena: 211,07 zł

Alternatywnym rozwiązaniem będzie nieco mniej rozbudowany zestaw naprawczy od OXFORD.

Naboje do pompowania opon Oxford

Jak jesteśmy przy oponach, to należy wspomnieć o dodatkowych nabojach do pompowania Oxford. Są gwintowane, więc uzupełnienie ciśnienia w oponach nie powinno być problemem. OXFORD oferuje zestaw posiadający aż 30 naboi. Przy zakupie takiej ilości koszt pojedynczego naboju to zaledwie 8,60 zł. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, na komplet można zrzucić się ze znajomymi.

Cena: 211,07 zł

Naboje CO2 do opon
Naboje CO2 do opon

Jak się spakować na wyjazd motocyklowy

Zestaw naprawczy linek motocyklowych – zabierz w podroż

Nadal w wielu motocyklach znajdziemy linki. To mniej skomplikowane i praktycznie bezawaryjne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o linki sprzęgła. Od czasu do czasu pojawi się jednak sytuacja, w której linka się zerwie. Wtedy niezbędne będzie skorzystanie z warsztatu lub zestawu naprawczego. W niedrogim zestawie naprawczym linek od OXFORD znajdziemy 1,6 metra linki z kątową końcówką 3,5 mm – 6 mm oraz 1,6 metra ze złączką 3 mm. Dodatkowo aż 6 końcówek o różnych średnicach oraz zestaw nypli.

Cena: 44,87 zł

Zestaw naprawczy linek
Zestaw naprawczy linek

Podkładka pod nóżkę motocykla / pod stopkę boczną

Dlaczego mówiąc o niezbędniku motocyklisty na wyjazdy, mówimy o podkładce pod nóżkę? To proste – wiele uszkodzeń motocykli i problemów na trasie wynika z pozornie niegroźnych parkingówek, w których obładowany bagażami motocykl wywraca się na stopce. Niestety, podczas pozornie niegroźnej wywrotki potrafi stłuc się lusterko czy urwać kierunkowskaz. Gdy mamy przed sobą do pokonania jeszcze 600-900 lub więcej kilometrów, pozornie drobna wywrotka staje się dużym problem.

Podkładka pod stopkę
Podkładka pod stopkę

Można temu zapobiec, korzystając z podkładki pod nóżkę OXFORD – uniwersalne rozwiązanie, pasujące do większości motocykli. Podkładka ma neutralny, czarny kolor. Co ważne: nie jest to znane z motocykli terenowych, stałe poszerzenie stopki. Podkładkę OXFORD wykorzystujemy kiedy jest to nam potrzebne, np. na miękkim podłożu. W innej sytuacji może z nami podróżować, chociażby w tankbagu.

Cena: 36,31 zł

Smar do łańcucha lub Scottoiler

Dla osób posiadających rozwiązanie Scottolier sprawa smarowania łańcucha w trasie jest dziecinnie prosta. Cała reszta motocyklistów powinna pamiętać o tym, żeby w trasę zabrać zestaw podstawowej chemii. Minimum to oczywiście smar do łańcucha. W zależności od producenta, w smarach do łańcucha można przebierać. Dobrym rozwiązaniem będzie nieduża tubka, żeby nie wozić ze sobą łatwej do uszkodzenia puszki. Tubkę 0,1 L można schować, chociażby w serwisówce.

Cena: od 25 zł

Tubka smaru do łańcucha
Tubka smaru do łańcucha

Niezbędnik motocyklisty przed wakacjami 2022

Niewielka, ale profesjonalna narzędziówka to minimum, które motocyklista powinien zawsze mieć przy sobie. Chociażby po to, żeby dokręcić poluzowane lusterko. Przed wypadem na moto-wycieczkę warto zadbać także o zestaw naprawczy opon oraz smar do łańcucha. Apteczka to kolejny element wyposażenia, który przy się tak samo codzienne, co i podczas dłuższego wyjazdu.

Apteczka motocyklowa
Apteczka motocyklowa

Nasz powyższy komplet to wydatek niecałych 500 zł, a jeśli odejmiemy dodatkowe naboje do pompowanie opon, to cena ta zmniejsza się do niecałych 250 zł. To niewiele, jak za spokój ducha w trasie.

Z takim zestawem wystarczy teraz tylko włączyć tryb motocyklowy w Google Maps i ruszać w drogę!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany