BMW Motorrad Concept 101 - elegancki bagger - Motogen.pl

Samochód to koncept BMW 3.0 CSL Hommage. Nawiązuje on do słynnego 3.0 CSL stworzonego przez inżynierów z powstającego w latach 70. działu, który jest odpowiedzialny za najmocniejsze wersje samochodów BMW. Model 3.0 CSL zasłużył się między innymi tym, że w 1973 roku zamontowano w nim pierwszy czterozaworowy silnik sześciocylindrowy, a w 1974 roku eksperymentalnie zastosowano w nim system ABS.

Pokazany w Villa d’Este motocykl to bagger o oznaczeniu Concept 101. BMW Motorrad stworzyło go wspólnie ze studiem Roland Sands Design, które jest zaangażowane w wiele projektów niemieckiego producenta. Maszyna ma służyć przede wszystkim do dalekobieżnej turystyki. Nazwa nawiązuje do pojemności silnika liczonej w systemie imperialnym. W systemie metrycznym jest to po prostu 1649cm3, a to oznacza, że serce Concept 101 pochodzi z serii K1600.

Nawiązanie do Stanów Zjednoczonych nie jest oczywiście przypadkowe, ponieważ to stamtąd wywodzi się moda na potężne baggery. Motocykl został stworzony przez należące do BMW Designworks, które ma swoją siedzibę w słonecznej Kalifornii. W Concept 101 spotykają się tradycyjna filozofia oraz nowoczesny wygląd i luksus. Do budowy motocykla użyto między innymi aluminium i włókna węglowego, a niektóre detale wykonano z ciemnego drewna.

Autor: Wojciech Grzesiak