Zielona Karta. Co to jest, ile kosztuje i gdzie jest wymagana? - Motogen.pl

Zielona Karta to potoczne określenie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC w kraju macierzystym. Choć jej posiadanie jest obowiązkowe tylko w nielicznych krajach Europy, warto zaopatrzyć się w ten dokument, by nie narobić sobie problemów w razie wypadku.

Przyzwyczajeni do liberalnych przepisów dotyczących dokumentów pojazdu, rzadko wozimy ze sobą dowód rejestracyjny i polisę OC. Co gorsza, zapominamy o tym, że posiadanie fizycznych dokumentów jest obowiązkowe poza granicami kraju. Pół biedy jeśli podróżujemy po strefie Schengen – w razie braku dokumentów grozi nam tylko mandat. Gorzej jeśli wybieramy się do Czarnogóry, czy Albanii – tam posiadanie dokumentów jest obowiązkowe – prawdopodobnie nie będzie dało się bez nich przekroczyć granicy.

W części krajów Europy (choć nie tylko) oprócz standardowych dokumentów pojazdu, potrzebna będzie także Zielona Karta – potwierdzenie, że pojazd objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Bez tego dokumentu nie przekroczymy niektórych granic lub zostaniemy zmuszeni do wykupienia ubezpieczenia granicznego, często wielokrotnie droższego niż Zielona Karta – w wariancie na 15 dni może ono kosztować nawet 50 euro w Macedonii, czy 57 euro w Maroku.

Co to jest Zielona Karta

Nazwa Zielona Karta to zwyczajowe określenie certyfikatu ubezpieczenia OC – wzięła się stąd, że drukowana jest ona na zielonym papierze. W Polsce uzyskać ją bardzo łatwo – w towarzystwie ubezpieczeniowym, gdzie zawarta została polisa OC. Nieliczne dają ją za darmo, w pozostałych trzeba zapłacić za nią niewielką kwotę. Wystawić ją może także niezależny agent, ale wówczas jej cena będzie znacznie wyższa.

Działanie Zielonej Karty opiera się na współpracy 48 biur zrzeszających ubezpieczycieli oferujących obowiązkowe ubezpieczenia OC. Zielona Karta sporządzana jest w dwóch językach – polskim i angielskim lub francuskim. Zawiera numer rejestracyjny pojazdu oraz okres ważności Karty. W przypadku zdarzenia drogowego jedną część karty przekazuje się drugiemu uczestnikowi tego zdarzenia.

Zielona Karta nie jest wymagana w 27 krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Gibraltarze, Islandii, Monako, Wyspach Owczych, San Marino oraz w Bośni i Hercegowinie.

W których krajach trzeba mieć Zieloną Kartę

Zielona Karta będzie obowiązkowa w 8 krajach Europy, nienależących do Unii Europejskiej. Kraje te to:

  • Albania
  • Azerbejdżan
  • Iran
  • Izrael
  • Macedonia Północna
  • Mołdawia
  • Turcja
  • Ukraina

A także w 5 innych krajach leżących poza Europą:

  • Azerbejdżan
  • Iran
  • Izrael
  • Tunezja
  • Maroko

Zielona Karta nie jest potrzebna w Wielkiej Brytanii – wystarczy potwierdzenie zawarcia umowy OC. Zielona Karta nie przyda się także w Rosji i na Białorusi – przy wjeździe do tych krajów niezbędne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego. Podobnie jest w Kosowie przed wjazdem do tego kraju wymagane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Dotychczas stawka za 14-dniowe ubezpieczenie za motocykl wynosiła 10 euro. Wielu podróżników donosi jednak, że czasem można otrzymać je… za darmo.

Ile kosztuje Zielona Karta

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, Zieloną Kartę możemy otrzymać bez dodatkowych opłat, jeśli wykupimy polisę OC lub AC. Takie warunki oferują Aviva, Benefia, Beesafe, Compensa, Generali, Link4, Proama, PZU, Trasti i Uniqa. W pozostałych towarzystwach za Zieloną Kartę trzeba uiścić niewielką opłatę, zwykle 20 zł. Ciekawostka – w Warcie koszt Zielonej Karty może sięgnąć nawet… 10 500 zł!

Co grozi za brak Zielonej Karty

Niestety, zignorowanie obowiązku zaopatrzenia się w Zieloną Kartę może mieć bardzo poważne konsekwencje dla kierowcy, który zostanie uznany za sprawcę wypadku. W wielu przypadkach może się okazać, że konieczne będzie pokrycie strat z własnej kieszeni.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany