Zatrzymanie dowodu w razie uzasadnionego podejrzenia. Kiedy policjant może to zrobić? - Motogen.pl

Aby zatrzymać dowód rejestracyjny twojego motocykla, policjant wcale nie musi udowodnić ci wykroczenia. Wystarczy mu uzasadnione podejrzenie, że mogło do niego dojść.

Modyfikacje motocykla to dla nas coś zupełnie naturalnego. Niemal każdy z nas chce w jakiś sposób wyróżnić swoją maszynę, poprawić jej osiągi, czy komfort, czasem uczynić ją głośniejszą, jeśli wiecie o co nam chodzi. Z wielu powodów niektóre z przeprowadzanych modyfikacji nie znajdują jednak zrozumienia u stróżów prawa. Bodaj najczęściej kwestionują oni zasadność zastosowanych końcówek wydechu, które potrafią generować hałas srogo przekraczający nie tylko legalne w Polsce 96 dB, ale nawet 100 dB.

I taki właśnie, nawet „na ucho” głośniejszy niż zwykle wydech, może być powodem do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Policjant wcale nie ma obowiązku udowodnienia ci, że poziom głośności przekracza dopuszczalną wartość – wystarczy, że ma on uzasadnione podejrzenie. W takiej sytuacji dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany elektronicznie, a ty dostaniesz pokwitowanie, które upoważnia do poruszania się przez 7 dni. W tym czasie będziesz musiał udać się do stacji kontroli pojazdów, by diagnosta sprawdził poziom głośności wydechu.

Podobny scenariusz czeka cię, jeśli policjant nabierze podejrzeń co do składu spalin wydobywających się z wydechu. Nawet dość świeże motocykle mogą mieć z tym problem – wiele z nich zostało sprowadzonych do Polski po dziwnych przygodach – na przykład wymianach silników lub nieudanych eksperymentach tuningowych. Jeśli podczas kontroli policjant, dajmy na to, zauważy niebieski dym wydobywający się z wydechu, niemal na pewno zatrzyma dowód rejestracyjny.

Dowód można stracić także, kiedy policjant nabierze podejrzeń dotyczących układu hamulcowego w motocyklu. Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać taką modyfikację, ale problem ten wychodzi często podczas kolizji. Okazuje się, że jednoślad nie wyhamował, bo układ hamulcowy jest przerobiony i sprzęt prawie nie hamuje. Często po takiej kolizji funkcjonariusz wykonuje próbny przejazd jednośladem. – prawo takie daje mu Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Za co jeszcze policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny motocykla? Na przykład za reflektor bez homologacji lub za taki, który nie został wymieniony po sprowadzeniu jednośladu z Wielkiej Brytanii. Dowód możesz także stracić za przepaloną żarówkę, jeśli nie da się jej wymienić na miejscu. A w wielu nowych jednośladach, szczególnie w skuterach, taka operacja wymaga demontażu połowy owiewki.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany