Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek - rząd rozpoczyna pracę! Czy to koniec wyścigów TIRów? - Motogen.pl

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach z dwoma pasami od sierpnia 2023? Rząd już zaczyna pracę nad nowelizacją!

Nowelizacja prawa, która wprowadzi zakaz wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki, wprowadzona została właśnie do prac legislacyjnych. Rząd zapowiedział eliminację tak zwanego „wyścigu słoni” na pięć miesięcy przed wyborami…

Kierowcy ciężarówek są wściekli, a kierowcy osobówek przyjmują wieść z ulgą. Jeżeli zakaz wyprzedzania ciężarówek wejdzie w życie, Polska będzie jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów Europy pod tym względem.

Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, zdradził plany w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia:

Zakaz ma dotyczyć ciężarówek wyprzedzających inne ciężarówki. Obejmować ma drogi szybkiego ruchu (czyli klasy S oraz A). Zbyt wielu szczegółów jeszcze nie ma, ale minister Adamczyk zapowiedział w radiu, że „Generalnie chodzi o to, by upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu, zmniejszyć duże zagrożenie wynikające z faktu wyprzedzanie się samochodów ciężarowych”.

Zakaz wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki – jak ma wyglądać?

Dziennikarze RMF24.pl dotarli do zapisów projektu nowej ustawy.

Zakaz ma dotyczyć ciężarówek kategorii N2 (do 12 ton) oraz N3 (ponad 12 ton), natomiast obowiązywał będzie na autostradach i ekspresówkach – na tych odcinkach, gdzie są dwa (2) pasy ruchu w jedną stronę. RMF24 pisze, że będzie to „całkowity zakaz wyprzedzania innych pojazdów” przez ciężarówki.

W projekcie znalazł się też zapis, że na odcinkach posiadających więcej pasów ruchu, ciężarówki będą mogły poruszać się wyłącznie dwoma prawymi skrajnymi pasami. W praktyce oznacza to, że ciężarówki nie będą miały wstępu na lewy pas w przypadku dróg 3-pasmowych.

Portal 40ton.net zapowiada, że restrykcyjny zakaz wyprzedzania dla ciężarówek może sparaliżować ruch i zwiększyć liczbę najechań na tył. Przytacza także inną teorię: „Chyba, że Polska pójdzie podobnym tropem jak Belgia, a więc odgórnie zakaże wyprzedzania, po czym rozstawi całą masę niebieskich znaków dopuszczających takie wyprzedzanie na poszczególnych odcinkach…”

Od kiedy zakaz wyprzedzania dla ciężarówek w Polsce?

Według RMF24, rząd planuje, aby zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na ekspresówkach zaczął obowiązywać od początku sierpnia. Jednak aby to było możliwe, prace legislacyjne musiałyby zacząć się już teraz i pójść bez opóźnień… Co jest mało prawdopodobne przy nowelizacji wywołującej tak duże emocje wśród różnych grup kierowców.

Jak to mówią – jeździć, obserwować.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany