Wrocław: płatny wjazd do miasta? Radni nie wykluczają tej opcji - Motogen.pl

Wrocławscy radni głosowali nad wnioskiem o wprowadzenie opłat za wjazd do miasta dla samochodów zarejestrowanych poza nim. Wniosek wprawdzie odrzucono, ale radni nie wykluczają powrotu do sprawy.

Opłaty za wjazd do miasta lub jego centrum to żadna nowość, ani sensacja. W Londynie od lat obowiązuje strefa Low Emission Zone, za wjazd do której trzeba wnosić stosowne opłaty. Zwykle ograniczenie takie związane jest z potrzebą ochrony jakości powietrza i nie dotyczy np. pojazdów elektrycznych. Przypadek Wrocławia jest nieco inny, choć jego źródłem także była troska o jakość powietrza. A to we Wrocławiu bywa gorsze niż w Delhi, Kalkucie, czy Lahaur.

Jeden z mieszkańców złożył petycję o wprowadzenie opłat za wjazd do miasta dla osób, które nie są jego mieszkańcami. Autor petycji przytoczył dane pozyskane podczas Kompleksowego Badania Ruchu we Wrocławiu i aglomeracji z 2019 roku, z których wynika, że każdej doby do Wrocławia wjeżdża 238 tys. pojazdów. To o 25% więcej niż 7 lat temu. Większość z tych pojazdów należy do mieszkańców okolicznych gmin. Autor petycji twierdzi, że opłata za wjazd do miasta mogłaby pomóc ograniczyć ruch i przez to poprawić wskaźniki jakości powietrza.

Podczas styczniowej sesji, wrocławscy radni odrzucili wniosek o wprowadzenie opłat, ponieważ przepisy o Strefie Czystego Transportu, które to umożliwiają, precyzyjnie określają, że można opłaty takie stosować tylko w określonych godzinach (9-17) i tylko przez trzy lata od wprowadzenia SCT. Co więcej – poza tymi godzinami i po upływie trzech lat samochody niespełniające warunków SCT w ogóle nie miałyby prawa znaleźć się na terenie strefy.

Radni nie zakwestionowali jednak idei samej opłaty i zapowiedzieli przygotowanie propozycji projektu uchwały wprowadzającej strefę z całodobowymi opłatami za wjazd, obejmującą obszar mniejszy niż granice administracyjne miasta. Projekt taki mógłby powstać jednak tylko wtedy, gdy zmienią się przepisy dotyczące Strefy Czystego Transportu. Przy okazji głosowania nad petycją okazało się, że Wrocław od pewnego czasu zabiega już o zmianę tych przepisów, by móc pobierać opłaty przez całą dobę.

źródło: wro.city

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany