Transparentius – rosyjski pomysł na wypadki przy wyprzedzaniu - Motogen.pl

Rosyjscy projektanci z Art Lebedev Studio opracowali innowacyjny system, dzięki któremu dowiemy się, jak wygląda sytuacja na drodze przed nami, nawet jeśli zasłania nam ją ogromna ciężarówka.

Kiedy toczymy się w korku, a przed nami tłucze się TIR, trudno czasem podjąć decyzję o wyprzedzeniu, gdy gabaryty ciężarówki zasłaniają nam widok i nie wiemy czy i co nadjeżdża z naprzeciwka. Dzięki rosyjskiemu pomysłowi może być nam łatwiej. Projekt zakłada bowiem montowanie na szoferce ciągnika kamery, która filmuje obraz przed nim, a następnie przesyła go na ekran umieszczony na drzwiach naczepy. Obraz widoczny na ekranie jest widoczny także w świetle dziennym. Dzięki niemu kierowcy jadący za TIR-em widzą dokładnie jak wygląda droga, którą nam zasłonił. To znacznie, zdaniem autorów, poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Na razie nie są znane szczegóły projektu, ale wygląda on interesująco. Oczywiście, należy przemyśleć kwestię ekranu na drzwiach, który choćby w takich, jak obecne warunkach będzie zachlapany błotem, śniegiem i prawdopodobnie nieczytelny. Poza tym trudno spodziewać się, że właściciele firm transportowych ruszą tłumnie, by montować system w swoich samochodach ciężarowych, narażając się na dodatkowe koszty.