Shoei Opticson - kask z wyświetlaczem HUD, który... nie ma sensu - Motogen.pl

Czołowy producent kasków pokazał w końcu kask z HUD. Jak sprawdza się Shoei Opticson?

Kaski z różnego rodzaju wyświetlaczami HUD, służącymi jako wirtualne rozszerzenie rzeczywistości, nie są żadną nowością na rynku. Jednak w większości przypadków są to kaski tworzone przez mniejsze firmy albo nawet startupy. Do sprzedaży nie trafił żaden kask z HUD od dużego, renomowanego producenta kasków.

Aż w 2022 roku Shoei zaprezentował model Opticson. Niestety sprzedawany jest wyłącznie w Japonii i to wyłącznie przez kilka wyselekcjonowanych salonów firmowych, a nie przez zwykłe sklepy. Na szczęście Ryan z kanału Fortnine zdobył jeden kask i opublikował jego test. Powiedzieć, że nie był zachwycony, to eufemizm. Zobaczcie. A poniżej opisujemy wszystko w skrócie.

Shoei Opticson raczej nie ma sensu

Ryan uznał, że Shoei Opticson ma sens jedynie jako eksponat w szafie osobliwości i wypunktował kilka zasadniczych wad kasku .

  • Cena: 137 500 yenów, czyli około 4000 złotych (lub 950 dolarów).
  • Wyświetlacz projektorowy zamontowany jest w takiej odległości od oczu, że przy naturalnych ruchach głowy motocyklisty, rzucający obraz może powodować zawroty głowy (obstawiamy, że to można uznać za kwestię indywidualną lub do przyzwyczajenia).
  • Wibracje. Sposób montażu wyświetlacza przenosi wibracje z kasku. Im szybsza jazda, tym obraz HUD stawał się bardziej rozmyty.
  • Kask nie jest najlżejszy, bo waży 1790 gramów (posiada też interkom).
  • Zewnętrzna bateria! Aby system działał przez 6 godzin, HUD potrzebuje zewnętrznego powerbanka, który trzeba wozić na kablu.

Ryan zauważa jeden główny sens wyświetlacza HUD – przyda się do informowania o tych aspektach jazdy, o których motocyklista nie wie lub zapomniał. Na przykład, że nie wyłączył kierunkowskazu, że zapalił mu się check engine, albo że inny pojazd jest w jego martwym polu lub zbliża się kolizja. Szczególnie w ostatnich przypadkach szybka informacja tuż przed oczami – co przyspieszy reakcję – może okazać się na wagę złota. Być może na taką technologię szykuje się Shoei i być może dlatego obecne wcielenie kasku Opticson nie trafiło do sprzedaży na wszystkich rynkach?


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany