Odstrasza zwierzęta i ratuje przed stłuczką. Coś takiego przydałoby się w wersji motocyklowej! - Motogen.pl

RooBadge to urządzenie służące do odstraszania kangurów, które odpowiadają za 90 procent wypadków ze zwierzętami w Australii. Twórcy zapowiadają, że mogą skonstruować podobne urządzenie działające na inne zwierzęta.

Zderzenia ze zwierzętami są w niektórych krajach jednymi z najpoważniejszych problemów drogowych. Cierpią zarówno same zwierzęta, jak i kierujący, a koszty sięgają milionów dolarów. Jednym z takich krajów jest Australia, gdzie kangury powodują poważne szkody, same także mocno cierpiąc. Wiele firm od dawna próbuje rozwiązać ten problem za pomocą najróżniejszych technologii, z różnym skutkiem.

Ciekawy patent zaprezentował Volkswagen Australia – to proste, wydawałoby się, urządzenie ukryte pod logotypem VW. Ma ono formę okrągłego dysku o średnicy około 17 cm, który zastępuje fabryczne logo Volkswagena. Działanie polega na wydawaniu sygnału ostrzegawczego, który odstrasza kangury. Urządzenie RooBadge opracowano przy współpracy z uniwersytetem w Melbourne i WIRES z myślą o jak największym ograniczeniu liczby kolizji z kangurami, które są przyczyną około 90 procent wypadków drogowych z dzikimi zwierzętami w Australii.

RooBadge łączy się z systemem infotainment samochodu i, korzystając z danych GPS, układa mapę rozmieszczenia kangurów. W obszarach, gdzie występuje ryzyko potrącenia zwierzęcia, RooBadge emituje sygnał będący mieszanką naturalnych i sztucznych dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Choć podobnie działające urządzenia odstraszające kangury funkcjonują w Australii od dawna, RooBadge jest pierwszym, którego działanie zostało naukowo zbadane i udowodnione. Dzięki temu uzyskało ono od Biura ds. Etyki i Uczciwości Badań Naukowych Uniwersytetu w Melbourne pozwolenie na przejście do czwartego etapu badań z udziałem kangurów żyjących na wolności.

Specyfika działania RooBadge opiera się na założeniu, że dopiero połączenie różnych dźwięków może być skuteczne, ponieważ działa na różne gatunki kangurów. Wykorzystanie do działania systemu GPS umożliwiło zastosowanie map gatunków kangurów, opracowywanych przez władze. Sygnały emitowane przez RooBadge zawierają np. nawoływania psów dingo, alarmy ptasie i wezwania alrmowe wydawane przez same kangury.

Zespół odpowiedzialny za stworzenie RooBadge zapowiedział, że po dalszych badaniach będzie możliwe stworzenie podobnego urządzenia odstraszającego także inne gatunki zwierząt – np. sarny, czy jelenie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany