Nowa książka dla motocyklistów - podróżników - Motogen.pl

Sprawa jest prosta. Autorzy książki przekonują, że im lepiej panujesz nad motocyklem, tym mniej się męczysz, a jazda sprawia większy fun. To ważne nie tylko w codziennej jeździe, ale przede wszystkim w trakcie dalszych wypraw. Codzienne pokonywanie wielu kilometrów po rozmaitych nawierzchniach wymaga dobrego przygotowania i treningu.

Równowaga i kontrola
Najistotniejsze aspekty jazdy podczas wypraw to równowaga i kontrola. Mądre używanie przepustnicy, hamulców i sprzęgła to podstawowe umiejętności, które pomogą poruszać się motocyklem bezpiecznie nie tylko w trakcie podróży, ale i na co dzień.

Dla zachowania komfortu i pewności jazdy balansuj ciałem oraz zachowaj elastyczną i swobodną pozycję. Dzięki temu oszczędzisz energię i zachowasz maksymalną kontrolę nad maszyną. Istotne jest, aby przenosić środek ciężkości ciała i współpracować w ten sposób ze środkiem ciężkości maszyny.

Autorzy prezentują jak doskonalić swoje umiejętności. Osobno omawiają elementy takie jak wsiadanie na motocykl w trudnych warunkach, podnoszenie maszyny po upadku, równoważenie oraz manewrowanie na różnej nawierzchni, panowanie nad maszyną przy małych prędkościach, praca przepustnicą i sprzęgłem, hamowanie, pokonywanie wzniesień. Redukowanie prędkości i przyspieszanie to siły, nad którymi musisz panować, jeżeli chcesz zachować równowagę i bez większych problemów dojechać z punktu A do B.

Głowa do góry
Wyprawy motocyklowe przebiegają zazwyczaj w zróżnicowanym terenie, więc warto ćwiczyć na nawierzchniach, które prawdopodobnie spotkasz w trasie. To pozwoli określić, jakie umiejętności będą ci potrzebne. Podstawą jazdy off-road jest trzymanie głowy wysoko. Patrz do przodu, koncentruj się na obszarze przynajmniej 15–20 metrów przed sobą. Oceniaj sytuację z wyprzedzeniem, by pewnie skierować maszynę tam, gdzie chcesz jechać. Każdy rodzaj nawierzchni to inne zagrożenia. Zgodnie z założeniami podanymi w tej książce musisz mieć całkowitą kontrolę nad motocyklem i wykorzystywać każdą okazję do ograniczenia zmęczenia. Niezależnie od techniki, niektóre rodzaje terenu są z natury wyczerpujące. Bez względu na to, czy spędzasz czas na szybkich szutrówkach, przekraczasz rzeczki, czy usiłujesz pokonać trudny szlak górski, każdy rodzaj nawierzchni wymaga szczególnych umiejętności.

Wyprawy motocyklowe. Techniki jazdy pomagają poznać i doskonalić umiejętności przydatne przy przeprawach przez rzeki, jeździe w sypkim piachu i grząskim błocie, po wydmach, czy kamieniach. Po lekturze nie zaskoczy cię ani oderwana od ściany skała leżąca na środku drogi, ani gigantyczna kałuża na wąskiej ścieżce, ani wyschnięte i kamieniste koryto górskiego potoku.

Ten jedyny
Obecnie prawie wszyscy liczący się producenci mają w swojej ofercie motocykl, który – jeśli wierzyć ich zapewnieniom – podoła podróży dokoła świata. Autorzy krok po kroku pokazują, na czym skupić uwagę poszukując tej jedynej, idealnej maszyny. Jeśli któraś zawładnie twoim sercem, możesz dokonać regulacji konkretnych elementów, tak, by była dopasowana do ciebie. A gdy motocykl będzie już dobrze wyregulowany okaże się, że jakość jazdy się poprawiła, a maszyna będzie się znacznie lepiej prowadzić. Przyjdzie też pora na wybranie odpowiednich opon i ustawienia ciśnienia pod kątem nawierzchni, po której będziesz jeździć. Wicks i Baker podpowiadają jak to zrobić.

Doradzają również jakie narzędzia ze sobą zabrać, by nie dać się zaskoczyć i drobne naprawy wykonać samemu. Opowiadają też o niezbędnych elementach serwisowych w trasie, m.in. na co zwracać uwagę przy oględzinach motocykla, jakie symptomy można zlekceważyć, a jakie powinny nas niepokoić.

Autorzy nie zapominają też o bezpieczeństwie – kasku, odzieży motocyklowej, butach oraz kufrach. Opisują każdy element tak, by niezależnie od umiejętności, celu wyprawy, terenu czy klimatu, jak najlepiej przygotować się do podróży.

Na lekturze skorzystają przede wszystkim debiutanci. Jeśli masz już za sobą pierwsze podróże na dwóch kołach Wyprawy motocyklowe. Techniki jazdy pomogą zweryfikować umiejętności i przypomną o najważniejszych technikach. Kilka prostych zmian w stylu jazdy oraz świadomość kluczowych spraw spowodują, że daleka podróż da ci więcej przyjemności, będzie mniej męcząca i bezpieczniejsza.

Więcej o technikach jazdy w terenie dowiesz się z nowej książki Wydawnictwa Buk Rower „Wyprawy motocyklowe. Techniki jazdy” Roberta Wicksa i Grega Bakera. Można ją zakupić na stronie internetowej Wydawnictwa Buk Rower.
 

O autorach:
Robert Wicks – motocyklista z zamiłowania, poszukiwacz przygód, fotograf, pisarz. Na dwóch kołach, odwiedził ponad 50 państw, między innymi Mozambik, Islandię, Peru i Japonię. Wspiął się na Kilimandżaro, lata na paralotni. Autor pięciu książek z cyklu „Wyprawy motocyklowe”. Jest stałym prelegentem na spotkaniach motocyklowych i podróżniczych. Wychował się w Republice Południowej Afryki, a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Greg Baker – doświadczony motocyklista. Podczas podróży motocyklowych zwiedził cały świat. Jeździł w każdych warunkach, po każdym rodzaju nawierzchni. Jest posiadaczem 35 motocykli różnych maści.

 

MOTOGEN. objął patronat medialny nad tą i innymi książkami Wydawnictwa Buk Rower. To oznacza, że wkrótce możecie spodziewać się konkursów, w których będą do wygrania książki pomocne każdemu motocykliście.