Niegroźna stłuczka nie będzie problemem. Już wkrótce załatwisz sprawę przez mObywatela - Motogen.pl

Drobna stłuczka nie będzie już wymagała szukania kartki, długopisu i stresowania się formą przygotowanego oświadczenia. Nową funkcjonalność w zakresie sporządzenia odpowiedniej dokumentacji zyska aplikacja mObywatel.

Aplikacja mObywatel to miejsce, gdzie znajdziesz wiele swoich dokumentów. To wygodny sposób na posługiwanie się dowodem osobistym, prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym, czy nawet kartą miejską. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że ma w planach dalsze rozwijanie aplikacji tak, by obywatel miał w niej dostęp do najważniejszych funkcji administracyjnych.

Oprócz zapowiedzi umieszczenia modułów dostępu do statusu własnych spraw w urzędach, czy danych o firmie, zapowiedziano także powstanie modułu „Stłuczka”, który ułatwić ma załatwienie formalności po niegroźnym zdarzeniu drogowym, bez konieczności wzywania policji. Przyda się on w sytuacji, gdy obaj kierujący dojdą do porozumienia co do winnego zdarzenia i wyrażą gotowość załatwienia sprawy polubownie.

To spore ułatwienie, bo dotychczas sprawy takie trzeba było załatwiać analogowo – spisywać ręcznie stosowne oświadczenie na kartce. Przygotowanie takiego dokumentu w sytuacji stresowej sprawia jednak kierowcom wiele problemów i często po czasie okazuje się, że brakuje niektórych danych, a opis zdarzenia jest na tyle nieprecyzyjny, że ubezpieczalnia nie chce przyjąć tak przygotowanego oświadczenia sprawcy.

Nie pomaga także fakt, że kierujący nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, co komplikuje próbę polubownego załatwienia sprawy, ponieważ poszkodowany nie ma pewności, czy dane podawane przez sprawcę są zgodne z prawdą. Można wprawdzie skorzystać z internetowej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie znajdują się szczegółowe dane wszystkich zarejestrowanych w Polsce pojazdów, jednak korzystanie z tego narzędzia, szczególnie w warunkach stresu, nie jest wcale intuicyjne.

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra cyfryzacji Michała Gramatyki, nowy moduł aplikacji mObywatel umożliwi łatwe wypełnienie protokołu zdarzenia drogowego, bez konieczności sięgania po fizyczne dokumenty. Nowa funkcjonalność ma pojawić się jeszcze w tym roku. Dokładnej daty nie sprecyzowano.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany