Nawet 5 tysięcy zł mandatu za korzystanie z używanych części zamiennych - Motogen.pl

Korzystasz z używanych okładzin hamulcowych, katalizatorów, tłumików czy elektroniki pokładowej? Uważaj – teoretycznie łamiesz prawo i narażasz się na dotkliwą karę finansową.

Wysokie ceny części zamiennych to od zawsze jedna z bolączek użytkowników wszelkich pojazdów, które poruszają się po naszych drogach. Te przeznaczone do motocykli, ze względu na ograniczone zapotrzebowanie i krótsze serie produkcyjne, bywają szczególnie drogie, a przy tym trudno dostępne. Dlatego wielu użytkowników jednośladów, zwłaszcza tych starszych czy wręcz zabytkowych, ratuje się częściami używanymi i/lub regenerowanymi.

Szroty i portale aukcyjne pełne są ofert sprzedaży używanych komponentów, a klienci chętnie z nich korzystają. Jest z nimi jednak wyraźny problem prawny w postaci rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury z 28 września 2005 roku, dotyczącego elementów wyposażenie i części pojazdów, których wymontowanie i ponowne użycie może zagrażać bezpieczeństwu lub jest szkodliwe dla środowiska. (Rozporządzenie znajdziecie tutaj.)

W dokumencie znalazł się wykaz tych komponentów, na którym umieszczono 19 pozycji. Część z nich dotyczy wyłącznie samochodów (np. poduszki powietrzne czy napinacze pasów), ale znajdziemy tam również części powszechnie stosowane w motocyklach. Są to np. szczęki i klocki hamulcowe, katalizatory, tłumiki czy elementy wyposażenia elektronicznego, w tym ważnych dla bezpieczeństwa czujników ABS czy ASR.

Zgodnie z literą prawa, za złamanie postanowień rozporządzenia grozi nagana lub grzywna w wysokości od 3 do 5 tysięcy zł. Władze od lat wyraźnie przymykają jednak oko na proceder handlu i montażu takich części. Gdyby wzięły się ostro za egzekwowanie przepisów, oznaczałoby to ogromne problemy dla dużej części branży motoryzacyjnej, głównie warsztatów.

Lista części z rozporządzenia: