Moto Guzzi – motocyklowy fenomen znad jeziora Como - Motogen.pl

Prawie sto lat historii, niezwykłe rozwiązania techniczne i wierna rzesza fanów – fenomen Moto Guzzi od lat przyciąga jak magnes motocyklistów poszukujących unikalnego stylu.

Moto Guzzi to firma, która jak mało która przysłużyła się rozwojowi kultury i technologii motocyklowej na świecie. Szereg innowacji wprowadzonych przez inżynierów z Mandello del Lario do dziś wykorzystywanych jest w motocyklach produkowanych przez największe koncerny.

Moto Guzzi jest swoistym fenomenem na rynku. W 1921 roku dwóch przyjaciół – Emanuele Vittorio Parodi i Carlo Guzzi postanowiło wziąć się za konstruowanie motocykli wykorzystujących najnowocześniejsze wówczas technologie. Ponieważ obaj założyciele byli wojskowymi pilotami, za symbol swojej marki obrali orła, który z Moto Guzzi związany jest do dziś.

Moto Guzzi – pierwszy na świecie tunel aerodynamiczny dla motocykli

Żaden z właścicieli nie był specjalnie zainteresowany działaniami i doświadczeniami konkurencji, stąd wiele pomysłów zaproponowanych przez Moto Guzzi, choć z pozoru szalonych, okazywało się prawdziwą rewolucją. Jednym z nich była budowa pierwszego na świecie tunelu aerodynamicznego, w którym badano opory powietrza w motocyklach. Choć pomysł Carla Guzziego o mały włos nie spowodował rozpadu spółki, finalnie projekt zrealizowano i wykorzystywano podczas projektowania kolejnych modeli.

Na efekty nie trzeba było czekać – praktyczne badania oporów powietrza, rzecz wówczas nieznana i dostępna wyłącznie dla Moto Guzzi, przyniosła firmie w latach 50. szereg sukcesów na torach wyścigowych. Dzięki tunelowi stworzono także legendarny model V8, który potrafił rozpędzić się niemal do 300 km/h. Firmie Moto Guzzi zawdzięczamy również centralną podstawkę.

Moto Guzzi – wzdłużny V-twin i wał z przekładnią Kardana

Charakterystyczne dla firmy silniki V-twin pojawiły się w latach 60. Konstruktorzy wykorzystali jednostki napędowe z pojazdów wojskowych, adaptując je do motocykli. Dziś wzdłużnie ułożony V-twin z cylindrami rozchylonymi na boki oraz napęd wałem z przekładnią Kardana to elementy, które sprawiają, że niezależnie od modelu i sytuacji, natychmiast rozpoznajemy włoską markę.

Unikalny styl motocykli z Mandello del Lario i wypełniona sukcesami w wyścigach historia, gromadzą wokół tej marki liczne grono wiernych fanów. Guzzisti, bo tak nazywa się miłośników tej marki, tworzą na całym świecie kluby i organizują coroczne spotkania w różnych częściach globu. Właściciele motocykli tej marki czują się silnie z nimi związani – zdarza się, że w ich garażach stoi kilka różnych motocykli z orłem na baku.

Guzzisti wszystkich krajów – łączcie się!

Fani bardzo dbają także o historyczne modele. Odnawiają je korzystając z porad innych miłośników tej marki. Bliski kontakt ze społecznością Guzzistów pozwala na łatwe znalezienie części zamiennych i instrukcji. Sympatycy Moto Guzzi stanowią jedną z najbardziej zżytych grup fanów na świecie. Jest w tych motocyklach coś, co sprawia, że po jednej przejażdżce nie da się już ich zapomnieć.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany