Mercedes przejmie całkowitą kontrolę nad MV Agusta? - Motogen.pl

Mercedes AMG posiada pakiet 25% udziałów w marce MV Agusta, ale w każdym mariażu w końcu jedna ze stron będzie chciała zdominować drugą i tu jest podobnie. Jak informuje Sole 24 Ore, pomimo udanego roku 2015 Włosi mają 40 milionów euro zobowiązań wobec dostawców i banków. Co więcej – wierzyciele nie chcą zawiesić spłaty zobowiązań. Mercedes może to wykorzystać do przejęcia kontroli nad MV Agusta.

Głównym wierzycielem marki jest Banca Popolare di Milano (BPM), który pożyczył marce 15 milionów euro na rozwój projektów zagranicznych. Chodzi tu o ekspansję na rynki Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Azji. Z komunikatu prasowego z grudnia 2014 roku wynika jasno, że zachętą do udzielenia pożyczki była umowa z Mercedes AMG. Jeżeli Niemcy pozbyliby się co najmniej 20% akcji, to pożyczka musiałaby być spłacona przed terminem.

 

Zobacz również: Mercedes-Benz AMG GT S kontra MV Agusta F3 w starciu na torze „Poznań”

Nie wiadomo, jak wyglądają zapisy w umowach z innymi wierzycielami, ale Mercedes AMG może wykorzystać je do przejęcia kontroli od rodziny Castiglioni. Jednocześnie zarówno Włosi jak i Niemcy zdają sobie sprawę, że te pieniądze to wierzchołek góry lodowej i potrzeba dodatkowych funduszy na rozwój marki. Obecnie jest na to przeznaczane 15% przychodów.

Więcej o motocyklach MV Agusta Autor: Wojciech Grzesiak