Mapy "Drogi GDDKiA" to ciekawe narzędzie do planowania jazdy, choć ma kilka wad... - Motogen.pl

Drogi.GDDKiA.gov.pl to mapy z listą utrudnień drogowych. Serwis oferuje przydatne funkcje dla motocyklistów i kierowców, ale nie sprawdza się przy nawigowaniu lub wytyczaniu trasy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kilka dni temu pochwaliła się nową funkcjonalnością swojego serwisu drogi.gddkia.gov.pl służącego do sprawdzania warunków na trasie. „To świetnie, sprawdzam!” – pomyślałem.

Wtedy, w pierwszym zdaniu komunikatu przeczytałem, że wspomniany serwis działa już od blisko trzech lat, od 2021 roku. Nie pamiętam, abym kiedykolwiek go odwiedzał… Albo dlatego, że nigdy o nim nie słyszałem; albo dlatego, że nie wywołał u mnie krzty zainteresowania. No więc sprawdzam: czy warto zapamiętać ten adres? (Cóż, w przy okazji naszego niedawnego zestawienia aplikacji, które ostrzegają przed policją i wypadkami, także nikt nie wspomniał o Drogi.GDDKiA.)

drogi.gddkia.gov.pl – przydatne kierowcom i motocyklistom?

Od razu trzeba zaznaczyć, że serwis Drogi nie jest narzędziem nawigacyjnym. Nie umożliwia wytyczania tras ani nawigowania w czasie rzeczywistym. Służy do weryfikacji warunków drogowych, ostrzeżeń i zdarzeń.

Czyli jest to serwis, który warto sprawdzić przed dalszą podróżą (albo w trakcie przerwy na kawę). I tutaj objawia się prawdopodobnie największa i być może jedyna znacząca wada serwisu – nie oferuje możliwości wytyczania trasy. Jeżeli chcesz więc sprawdzić zagrożenia/komunikaty dla swojej trasy, musisz przede wszystkim już ją znać, a później manualnie zweryfikować krok po kroku w serwisie Drogi GDDKiA.

Zaletą jest fakt, że serwis Drogi jest poprawnie skonfigurowany do użytku na urządzeniach mobilnych, sprawdziłem na smartfonie z androidem.

Drogi GDDKiA oferują jednak sporo innych funkcji. Przede wszystkim pokazują wszelkiego rodzaju utrudnienia na drodze. Sprawdzić można zarówno długotrwałe roboty drogowe, jak i sytuacje chwilowe, takie jak pojazd jadący pod prąd lub utrudnienia inne (jak np. strajk rolników). Rodzajów utrudnień jest sporo:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Rodzaje „utrudnień na drodze” wyświetlane na Drogi.GDDKiA.gov.pl

Funkcji serwisu Drogi.GDDKiA.gov.pl jest znacznie więcej:

  • Wszelkiego rodzaju utrudnienia na drodze;
  • Lista parkingów i MOPów przy drogach szybkiego ruchu;
  • Lista i status przejść granicznych;
  • Lista i status miejsc poboru opłat na rządowych autostradach;
  • Wykaz węzłów drogowych;
  • Status warunków zimowych;
  • Lista stacji elektrycznych i z paliwami alternatywnymi;
  • Wykaz słupków pikietażowych;
  • Punkty informacji drogowej;
  • (nowość) Widget pogodowy.

Drogi GDDKiA oferuje możliwość samodzielnego zgłoszenia nowego utrudnienia, a także możliwość wyszukania lub zapisania konkretnej drogi i widoku.

Widget pogodowy i mapa meteo.imgw.pl

Wspomniana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad nowa funkcjonalność to widget pogodowy. Jest to okienko dostępne pod przyciskiem „warunki pogodowe”, które pozwala sprawdzić sytuację meteorologiczną w jednej z 60 stacji pomiarowych w całej Polsce.

Drogi.GDDKiA.gov.pl
Drogi.GDDKiA.gov.pl

Cenna informacja, jednak widzę tu pewne niedociągnięcie. Stacje pogodowe można wybierać jedynie za pomocą rozwijanej, alfabetycznej listy. Znacznie bardziej praktyczna byłaby możliwość zaznaczenie obszaru na mapie, za pomocą kliknięcia.

Dane pogodowe pochodzą z kolejnego rządowego serwisu Meteo.imgw.pl. Na szczęście po przejściu na mapy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mapa pogodowa jest znacznie bardziej interaktywna.

Czy będę korzystał z Drogi.GDDKiA.gov.pl?

Z pewnością nie będzie to dla mnie podstawowe narzędzie do użytkowania przy nawigowaniu. Jednak gdy już będę planował trasę (lub gdy np. usłyszę w radiu ostrzeżenia drogowe), chętnie sprawdzę, czy serwis drogi.gddkia.gov.pl informuje o utrudnieniach.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany