Łukasz Łaskawiec trzeci na liście rajdu Dakar 2013 - Motogen.pl

Łukasz Łaskawiec ma za sobą najlepszy w karierze sezon: wygrał Puchar Świata FIM, zdobył trzecie w karierze mistrzostwo Europy i mistrzostwo Polski. Obecnie kończy przygotowania do rajdu Dakar, który rozpocznie się 5 stycznia w Limie.

Łukasz Łaskawiec: „Kiedy w 2011 roku debiutowałem w Dakarze, chyba nikt nie spodziewał się, że zajmę trzecie miejsce. Podczas nadchodzącego rajdu na trasę wyjadę jako trzeci quadowiec, zaraz za doświadczonymi Argentyńczykami Marcosem Patronellim i Tomasem Maffeiem. Konkurencja będzie bardzo mocna – mamy nowy rekord zgłoszeń do klasyfikacji quadów, w rywalizacji weźmie udział aż 40 zawodników. Będę miał okazję pościgać się m.in. z kierowcami z którymi rywalizowałem ostatnio w Pucharze Świata i w mistrzostwach Europy. Moim celem jest oczywiście podium. Z legendą Dakaru próbowało zmierzyć się wielu Polaków. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby ma mecie po raz pierwszy w historii zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego właśnie za sprawą mojej jazdy. Czy tak się stanie – bardzo trudno przewidzieć, jak zawsze gdy mówimy o rywalizacji sportowej. Myślę, że każdy, kto osiągnie metę przyszłorocznego Dakaru, może czuć się zwycięzcą. Organizatorzy ostrzegają nas, że nadchodząca edycja będzie niepodobna do żadnej wcześniejszej. Już drugiego dnia wjedziemy na pustynię, praktycznie od razu nasz sprzęt i umiejętności zostaną zweryfikowane przez wielkie wydmy. Rywalizacja będzie przebiegała przez bardzo zróżnicowany teren: od wydm przez kręte i kamieniste partie, szybkie fragmenty i ponownie pustynne tereny, co podniesie trudność rywalizacji na nieznany wcześniej poziom. Ostatni dzień rajdu będzie jednym z najbardziej wymagających, niczego więc nie można być pewnym aż do mety w Santiago. Dla zawodników startujących na quadzie nadchodząca edycja będzie jeszcze trudniejsza niż poprzednie ze względu na zmianę przepisów i możliwość używania silników jednocylindrowych. Na Dakar mój zespół przygotował Yamahę Raptora 700R. Ważący 240 kg quad dysponuje mocą 50 KM i zbiornikami paliwa o łącznej pojemności 47 litrów. Do samego końca szlifuję formę fizyczną”.

Do grona partnerów Łukasza Łaskawca dołącza Yamaha Motor Polska. Dzięki polskiemu oddziałowi Yamahy zawodnik zyskuje wsparcie w postaci sprzętu i części serwisowych.

Joanna Kazanecka, Yamaha Motor Polska: „Yamaha Motor Co. w swoich tradycjach ma wspieranie zawodników i rozwój sportu, a doświadczenia zebrane na torach wyścigowych i trasach off-roadowych wdraża w swoich produktach, czyniąc je coraz bardziej niezawodnymi i wydajnymi dla użytkowników. Również oddział w Polsce od lat czynnie uczestniczy w promocji sportów motorowych i dlatego z zaangażowaniem włączył się we współpracę z Łukaszem Łaskawcem, startującym w Rajdzie Dakar 2013 w barwach Łaskawiec Rally Team.

Bardzo się cieszymy, że tegoroczny zdobywca Pucharu Świata do najważniejszego wyzwania w swojej karierze wybrał quad Yamaha Raptor 700 (YFM700R). Łukasz Łaskawiec, który już dwukrotnie stawał na starcie rajdu Dakar i wie, jak trudne warunki go tam czekają, ma ogromne szanse na zwycięstwo. Tym bardziej dokładamy starań, aby zawodnik mógł być pewny swojego pojazdu i w pełni skoncentrował się na samej trasie.

Yamaha Raptor 700 to najchętniej wykorzystywany quad w rajdach długodystansowych ze względu na swoją lekką konstrukcję, niezawodność i wytrzymałość w ekstremalnym użytkowaniu. Dodatkowo, specjalnie na potrzeby Dakaru Raptor 700 Łukasza Łaskawca został poddany niezbędnym modyfikacjom, których dokonał nasz wałbrzyski dealer, firma Motorrad. Zmiany objęły zawieszenie oraz koła, modyfikację układów chłodzenia i wydechowego oraz instalację dodatkowych zbiorników i urządzeń nawigacyjnych. Jesteśmy pewni, że tak przygotowany pojazd sprosta najtrudniejszym warunkom, jakich można spodziewać się podczas rajdu. Na miejscu o stan techniczny quada będą dbać dwaj mechanicy Łukasza, przedstawiciel firmy Motorrad Stanisław Radwański oraz Jacek Stelmaszczyk. Wierzymy, że Rajd Dakar 2013 to dopiero początek naszej współpracy z Łaskawiec Rally Team. I dlatego z całej siły będziemy trzymać kciuki za Łukasza na trasie rajdu Dakar 2013.”

 
Sponsorami zespołu Łaskawiec Rally Team są: Yamaha Motor Polska, CTC Dealer Iveco, Olek Motocykle, firmy Nika II, Meteor oraz Yamaha Motorrad i Motul Kraków.