[Koronawirus - MotoGP] GP Kataru częściowo anulowane. GP Tajlandii ODWOŁANE! - Motogen.pl

Katar wprowadza kwarantannę, pojadą więc jedynie zawodnicy Moto2 i Moto3, którzy są już na miejscu po testach. Z kolei GP Tajlandii zostaje przesunięte na późniejszy, jeszcze nieustalony termin.

FIM, IRTA i Dorna oficjalnie informują o częściowym odwołaniu rundy MotoGP otwierającej sezon w Katarze, w dniach 6-8 marca. Pojadą tylko klasy Moto2 i Moto3. Zawodnicy MotoGP zostają w domu.

Wicepremier i jednocześnie minister zdrowia Tajlandii informuje o odwołaniu rundy GP Tajlandii na późniejszy, jeszcze nieustalony termin.

Koronawirus (SARS-CoV-2) ma ogromny wpływ nie tylko na światową gospodarkę, ale także na wszelkie wydarzenia kulturalne i sportowe. Ze względu na masowe rozprzestrzenianie się wirusa na terenie Włoch, rząd Kataru wydał rozrządzenie o ograniczeniu turystyki.

Kwarantanna w Katarze

Każdy, kto przybywa do Kataru z Włoch, poddawany jest obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie.

W przypadku klasy MotoGP, aż 25% zawodników to Włosi, nie wspominając o członkach zespołów.

Poddanie tych osób kwarantannie uniemożliwiłoby odpowiednie przeprowadzenie wyścigów, dlatego organizatorzy podjęli decyzję o anulowaniu zmagań kategorii MotoGP.

Moto2 i Moto3 pojadą

Zupełnie inna sytuacja dotyczy kategorii Moto2 i Moto3. Te zespoły są już na miejscu w Katarze – kilka dni temu przeprowadzone zostały oficjalne testy na torze Losail International Circuit.

Z tego powodu kategorie Moto2 i Moto3 rozpoczną sezon zgodnie z planem już w najbliższy weekend 6-8 marca. To samo dotyczy klasy Asia Talent Cup. Godzinowy harmonogram rundy zostanie ogłoszony niebawem.

Oficjalny komunikat o GP Kataru wydany został w niedzielę 1 marca – źródło na MotoGP.com.

Ogromna liczba osób w jednym miejscu

Runda w Katarze nigdy nie była najpopularniejsza wśród kibiców. W latach 2018 i 2019 nocny wyścig na żywo oglądało około 32 tysiące osób, podczas gdy średnia ze wszystkich rund wynosi ok. 150 tysięcy.

GP Tajlandii znajduje się na drugim końcu skali. Tor Chang International Circuit pojawił się w kalendarzu dopiero w 2018 roku i natychmiast zajął pozycję lidera. Na każdym z dwóch weekendów wyścigowych pojawiało się około 225 tysięcy fanów.

GP Tajlandii przesunięte

Tak ogromne skupisko ludzi stanowi potencjalnie groźne zagrożenie epidemiologiczne.

Dziś, w poniedziałek 2. marca dowiadujemy się, że II runda MotoGP, GP Tajlandii zostało odwołane – a w zasadzie przeniesione na późniejszy, jeszcze nieustalony termin.

W momencie pisania tego artykułu, informacja o odwołaniu organizacji GP Tajlandii w dniach 20-22 marca jeszcze nie została oficjalnie zakomunikowana na stronie MotoGP. [Aktualizacja!] Oficjalne potwierdzenie jest już na stronie MotoGP.com.

Oświadczenie o przesunięciu rundy wydał Anutin Charnvirakul, wicepremier, minister zdrowia Tajlandii, a jednocześnie przewodniczący w narodowym komitecie organizującym GP Tajlandii.

Pierwsze plotki na temat nowego terminu GP Tajlandii mówią o październiku. Póki co jednak nic nie zostało potwierdzone.

Anutin Charnvirakul powiedział dla francuskiej agencji prasowej AFP (źródło):

„Nie mówię, że wydarzenie jest odwołane – mówię, że jest przesunięte do momentu, aż będziemy mogli zorganizować tę rundę.

To ze względu na koronawirusa.

Dziś zadecydowaliśmy, że musimy odłożyć rundę na późniejszy termin. Szczegóły do ustalenia.”

Oznacza to, że dla zawodników MotoGP, sezon rozpocznie się od III rundy w USA, czyli GP Ameryk na torze w Austin w dniach 3-5 kwietnia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany