Jak kupować części przez Internet? Sprawdź, co musisz wiedzieć! - Motogen.pl

Kupiłeś część potrzebną do naprawy lub udoskonalenia swojego samochodu, lub motoru, ale niestety – nie pasuje? Wydałeś całkiem sporą kwotę z domowego budżetu i teraz musisz marnować czas na zwrot zamówionych produktów? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Sprawdź!

Co musisz sprawdzić, zanim zamówisz części do swojego pojazdu?

Kiedyś części zazwyczaj kupowało się w warsztacie, w którym naprawiałeś auto lub motocykl. Teraz zwykle zamawia się je samodzielnie, najczęściej online. O dowolnej porze i bez konieczności ruszania się z kanapy. Zakupy internetowe to szansa na całkiem spore oszczędności, zwłaszcza jeżeli upolujesz okazję cenową, ale musisz wiedzieć, jak zamawiać, żeby wybrane elementy wyposażenia faktycznie pasowały do Twojego pojazdu. Na czym powinieneś się skupić?

  • Sprawdź w dowodzie rejestracyjnym wszystkie informacje na temat samochodu lub motoru: markę, model, wersję silnikową oraz rocznik. Dzięki temu, jeżeli będziesz miał problem z wyborem odpowiednich podzespołów, sprzedawca łatwiej znajdzie dla Ciebie pasujące części. To bardzo duża oszczędność czasu, dlatego przed rozmową z obsługą sklepu online, przygotuj sobie wszystkie niezbędne dane, najlepiej spisując je na kartce. Jeszcze zanim zaczniesz samodzielnie sprawdzać ofertę e-sklepu, zadbaj również o to, żeby mieć pod ręką dowód rejestracyjny pojazdu.
  • Upewnij się, jaki jest numer VIN Twojego pojazdu. VIN to unikalny numer identyfikacyjny, który jest nadawany na etapie produkcyjnym. W Polsce VIN to numer nadwozia. Znajdziesz go w dokumentach pojazdu – numer VIN składa się zarówno z liter, jak i cyfr.
  • Zwracaj uwagę na oznaczenia części: OE, OEM, OEQ oraz AM. Co one oznaczają?
  • OE (Original Equipment), w Polsce czasami dodatkowo używa się oznaczenia „O”, to części stosowane w czasie pierwszego montażu, czyli w momencie produkcji pojazdu. Tego rodzaju podzespoły są zazwyczaj droższe, ale płacisz za jakość oraz dopasowanie części.
  • Tańszym rozwiązaniem są części OEM (Original Equipment Manufacturer), w Polsce oznaczane również jako „Q”. Bardzo często podzespoły OEM powstają na tych samych liniach produkcyjnych, co części OE, ale trafiają od razu do dystrybucji na rynku.
  • OEQ – Original Equipment Quality (w Polsce także oznaczane przy pomocy litery P) to części o jakości, która jest porównywalna z oryginalnymi podzespołami. Nie są produkowane przez firmy, których części wykorzystuje się w czasie pierwszego montażu, ale produkty z oznaczeniem OEQ nadal muszą przejść przez odpowiednie procesy certyfikacyjne, otrzymując dzięki temu certyfikaty jakości.
  • AM (After Market) (w Polsce „Z”) to części nie posiadające odpowiednich certyfikatów, co jednak nie oznacza, że ich jakość jest gorsza, niż części oryginalnych. Może się mimo to zdarzyć, że niektóre z podzespołów AM zostaną wykonane z mniejszą precyzją czy szybciej ulegną wyeksploatowaniu.
  • Do wyboru masz również zakup części regenerowanych – regeneracja to, najprościej wyjaśniając, proces przywracania danego elementu do stanu fabrycznego. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne, jeżeli części zamienne są bardzo kosztowne.

Oryginalne części najlepiej wybierać w przypadku najważniejszych podzespołów pojazdu, takich jak osprzęt silnika, sprzęgło itp. – w tym przypadku nie ulega wątpliwości, że jakość elementów powinna być możliwie jak najwyższa. Oryginały są zalecane również w nowych samochodach ze względu na utrzymanie ich wartości – oryginalność części może mieć wpływ na wycenę auta podczas sprzedaży. Zamienniki najczęściej stosuje się natomiast w przypadku tych części, które szybko się zużywają i w związku z tym wymagają częstej wymiany. Dotyczy to np. filtrów oleju.

Jeżeli chcesz dobrać odpowiednie części, pamiętaj, że najwyższą skuteczność daje dopasowywanie ich po numerze oryginalnej części, dlatego najpierw odszukaj numer katalogowy części OE/OEM. Na drugim miejscu plasuje się dobieranie części według numeru VIN – ten sposób sprawdzi się, jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadasz numeru OE/OEM.

Opcjonalnie możesz skorzystać również z konfiguratorów, które znajdziesz na stronach internetowych sklepów z częściami. Konfigurator sklepu Autofixer wykazuje skuteczność w dopasowywaniu części na poziomie 85-90%. Wystarczy, że wybierzesz markę samochodu, model oraz wersję silnikową, a konfigurator przedstawi Ci listę części pasującą do tego modelu auta.

W ofercie sklepu znajdziesz bardzo szeroki wybór części z różnych kategorii, w tym m.in. elementy układu wydechowego, takie jak katalizatory, czujniki ciśnienia spalin oraz czujniki temperatury, żarówki samochodowe, np. żarówki H7, H1 i H4, podzespoły układów chłodzenia silnika (pompy wody, czujniki temperatury i poziomu płynu, chłodnice itp.) i układu hamulcowego (tarcze i klocki hamulcowe, pompy hamulcowe, zbiorniki płynu hamulcowego itp.). Wszystkie dostępne produkty są objęte gwarancją – producenta lub sprzedawcy. Jeżeli nie wiesz, jakie części wybrać, do Twojej dyspozycji są konsultanci, z którymi możesz porozmawiać telefonicznie.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany