4012 km w 24 godziny ze średnią 168 km/h?! Nowy rekord świata na motocyklu! [video + foto] - Motogen.pl

Aby dokonać takiego wyczynu, potrzebne były odpowiednie składniki: motocykl, tor, człowiek oraz przygotowanie. Rekord jest imponujący!

Iván Cervantes, 5x Mistrz Świata Enduro i Globalny Ambasador Triumph, oficjalnie odebrał tytuł GUINNESS WORLD RECORDS™ za „Największy dystans na motocyklu w 24 godziny (indywidualny)”.

Jadąc Tigerem 1200 GT Explorer na torze w kształcie ogromnego okręgu (High Speed Ring, Centrum Techniczne Nardò we Włoszech), Iván przejechał ponad 4012 km w ciągu 24 godzin, bijąc poprzedni rekord 3406 km z ogromną przewagą ponad 600 km. Dystans rekordu odpowiada podróży z Londynu do Wielkiej Piramidy w Gizie w 24 godziny!

Cervantes całe życie jeździł w offroadzie, a tam nie podróżuje się z prędkościami ponad 200 km/h. Najgorsze, że trzeba było tak jechać przez 24h! Dlatego sam nie był pewien, czy w ogóle podoła wyzwaniu.

Zobacz też: Belgijski dziennikarz w dobę odwiedził 15 krajów

Plan zakładał przystanki na tankowanie co 17 okrążeń, czyli co 1h10min.

W żadnym motocyklu produkcyjnym nie da się ustawić tempomatu na tak wysoką prędkość. Więc co robił Ivan przy 204 km/h? Trzymał gaz lewą ręką, aby prawa mogła odpocząć.

Z pierwszego planowanego 1-godzinnego odpoczynku Ivan zrezygnował. Po 19 godzinach, po pobiciu starego rekordu, Ivan poszedł do przyczepy aby się przespać… Ale po 5 minutach na materacu, postanowił wrócić na motocykl.

Ostatnie okrążenie było czystym hazardem – kończył się czas, kończyło się paliwo, ale Ivan postanowił pociągnąć jeszcze jedną pętlę, aby pokonać barierę 4000 kilometrów. Udało się!

Kluczowe fakty z bicia rekordu – 4000 km na motocyklu w 24 godziny

 • Czas trwania próby: 24 godziny
 • Całkowita przebyta odległość: 4012,53km
 • Lokalizacja: High Speed Ring, Nardò Technical Center, Włochy
 • Długość jednego okrążenia: 12,649km
 • Liczba okrążeń: 317
 • Prędkość jazdy: ponad 200 km/h
 • Prędkość werletu w ciągu 24 godzin: 167,79 km/h
 • Liczba pitstopów: 18
 • Litry zużytego paliwa: 520
 • Liczba wymian opon: 1
 • Godziny snu: 0

Zdjęcia z bicia rekordu:

Iván Cervantes – człowiek za wielkim rekordem

Iván Cervantes jest 5-krotnym mistrzem świata Enduro, 21-krotnym mistrzem Hiszpanii Enduro i 5-krotnym mistrzem Hiszpanii w motocrossie. W lipcu 2021 roku Iván został ogłoszony jednym z nowych ambasadorów Triumph Off-Road, pomagając w rozwoju nadchodzącej gamy motocykli motocrossowych i enduro.

Od momentu dołączenia do zespołu Triumph, Iván odniósł wielki sukces w jeździe i rywalizacji na motocyklach adventure Triumph, pieczętując zwycięstwa w Baja Aragón, 1000 Dunas Raid i Basella Maxi-Trail Race.

Przygotowując się do próby bicia rekordu, oprócz intensywnego treningu fizycznego na własnym Tigerze 1200 Rally Pro, Iván zaczął starannie planować swoją strategię odżywiania i snu, we współpracy z profesorem Andrew Bagshawem z Uniwersytetu w Birmingham.

Triumph Tiger 1200 GT Explorer – prosto z taśmy produkcyjnej do bicia rekordu

Motocyklem użytym do próby był Tiger 1200 GT Explorer, wybrany losowo z linii produkcyjnej w fabryce Triumpha w Hinckley w Wielkiej Brytanii. Nie wprowadzono żadnych specjalnych modyfikacji w motocyklu, poza ukończeniem zalecanego docierania i pierwszego przeglądu przed podjęciem próby.

Rodzina Tiger 1200 została zaprojektowana tak, aby zapewnić najlepsze możliwości motocykli przygodowych, wyjątkowy komfort i niezrównany charakter. Podczas próby bicia rekordu funkcje takie jak 30-litrowy zbiornik paliwa i doskonała ochrona przed wiatrem były nieocenione, aby zapewnić Ivanowi możliwość kontynuowania jazdy, niezależnie od wyzwań, jakie napotkał po drodze.

Podgrzewane manetki i kanapa zapewniały dodatkowy komfort podczas zimnych wczesnych godzin porannych i niespodziewanych ulew deszczu, a potężny 3-cylindrowy silnik T-Plane i zaawansowana elektronika zapewniały bezproblemową moc i kontrolę. Światła LED zapewniały Ivánowi zawsze wyjątkową widoczność podczas jazdy, nawet w całkowitej ciemności ośrodka testowego w Nardò.

Podkreślając doskonałe osiągi i niezawodność Tigera 1200, jedynym wymaganym serwisem motocykla była pojedyncza, planowana wymiana opon w połowie próby. Gdy zaczął padać deszcz i zapadała noc, wymieniono opony Metzeler TOURANCE Next na nowe.

Rekord Świata: 4012,53 km w 24 godziny ze średnią prędkością 167,79 km/h

Dotychczasowy tytuł GUINNESS WORLD RECORDS wynoszący 3406,17 km został osiągnięty przez Amerykanina Carla Reese’a 26 lutego 2017 r., Rejestrując średnią prędkość w ciągu 24 godzin 141,9 km/h.

Jadąc konsekwentnie z prędkością ponad 200 km/h w Centrum Technicznym Nardò we Włoszech, Iván pobił istniejący rekord z niesamowitymi 5 godzinami zapasu. Nie zadowalając się po prostu pobiciem rekordu, postanowił zdefiniować nowy punkt odniesienia dla tego wyzwania – 4000 km.

W ciągu następnych 5 godzin przejechał kolejne 606 km. Oznacza to, że po wyrównaniu poprzedniego rekordu, jeszcze przejechał odległość równą szerokości Francji.

Próba pobicia rekordu była obserwowana przez oficjalnego sędziego Guinness World Records, który potwierdził końcowy dystans przebyty w ciągu 24 godzin jako 4012,53 km, ze średnią prędkością 167,79 km/h.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany