iPhone może uratować ci życie! Producent pomyślał o motocyklistach adventure - Motogen.pl

Nowy iPhone 14 ma wbudowaną funkcję, która może uratować ci życie w sytuacji kiedy samotnie doznałeś wypadku w off-roadzie, a telefon zgubił zasięg. Niestety, usługa ta w Polsce będzie dostępna dopiero w przyszłym roku.

Uniwersum Apple ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy, całkiem słusznie zresztą, podkreślają często mocne przeszacowanie produktów tej marki i snobizm jako główną motywację do ich kupowania. Być może to i prawda, ale przyznać trzeba, że użytkowników telefonów z nadgryzionym jabłkiem mamy coraz więcej, a zatem coś faktycznie musi być w tych smartfonach coś takiego, że przekonują do siebie.

Satelitarne SOS

iPhone’y mają mnóstwo ciekawych funkcji, a w najnowszej odsłonie – 14., pojawiła się taka, która docenią między innymi motocykliści samotnie pokonujący off-roadowe szlaki. Chodzi o Satelitarne SOS, usługę, która może pomóc ci powiadomić służby ratunkowe, nawet jeśli nie znajdujesz się w zasięgu usług telefonii komórkowej.

Aplikacje ratunkowe nie są żadną nowością – zarówno na platformę Android jak i Apple dostępnych jest ich co najmniej kilkanaście. Wyjątkowość funkcji satelitarne SOS polega na tym, że działa ona nawet wówczas, gdy telefon znajduje się poza zasięgiem sieci.

Kiedy urządzenie wykryje próbę połączenia z numerem alarmowym przy braku sieci, zapyta cię o to, czy chcesz wysłać SMS-a alarmowego przez satelitę. Następnie przedstawi ci kilka opcji do wyboru – wypadek, problem z pojazdem, i tak dalej. Kiedy wybierzesz odpowiednią, na ekranie pojawi się coś w rodzaju radaru, który pomoże ci nakierować telefon na najbliższego satelitę. Kiedy satelita zostanie namierzony, system prześle do służb ratunkowych informacje medyczne obecne w twoim telefonie w aplikacji Zdrowie wraz z twoją lokalizacją.

Lokalizacja przez satelitę

Łączność satelitarną można wykorzystać również do udostępnienia swojej lokalizacji bliskim. Działa to w ten sam sposób, oczywiście bez informowania służb ratunkowych. System powiadamia wybrane wcześniej kontakty, wysyłając dokładną lokalizację bez korzystania z sieci komórkowej lub Wi-Fi.

Usługa Satelitarne SOS dostępna jest na razie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Apple planuje jednak rozszerzyć dostępność tej funkcji o kolejne kraje, w tym pozostałe kraje Europy, w 2023 roku. Usługa Satelitarne SOS jest bezpłatna dla użytkowników iPhone’a 14 przez dwa lata od zakupu. Nie wiadomo ile będzie kosztować po tym czasie.

Aby korzystać z funkcji Satelitarne SOS, trzeba być posiadaczem iPhone’a w wersji 14. Najtańszy kosztuje 5199 zł. Usługa ta nie będzie działać na wcześniejszych modelach iPhone.

Nowy iPhone 14 potrafi także samodzielnie wykrywać wypadki, wykorzystując do tego wbudowane czujniki przyspieszenia, żyroskopy, czujniki ciśnienia i mikrofony.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany