Ion Horse – elektryk z Londynu na Wyspie Man - Motogen.pl

Ion Horse to elektryczny motocykl wyścigowy, który powstał dzięki współpracy studentów z Uniwersytetu Kingston w Londynie i firmy Ecotricity.

Iona udało się zbudować w czasie siedmiu miesięcy, a koszt wyniósł około 150 000 funtów. Dale Vince z Ecotricity podkreślił swoje zadowolenie z efektów pracy młodych ludzi, dodając, że Ion Horse to kolejny przykład na to, jak zmieni się transport w niedalekiej przyszłości i jak będzie wykorzystywana energia odnawialna.

Założeniem twórców motocykla było wygranie tegorocznego wyścigu TT Zero, co oznacza zdobycie nagrody w wysokości 10 000 funtów oraz zdobycie tytułu najszybszego zespołu uczelnianego. Paul Brandon, menadżer teamu Ion Horse, powiedział, że motocykl jest punktem kulminacyjnym, który prowadzi do jednego celu – zdobycia rekordu TT przez  zespół, który jako pierwszy pokona uliczny tor o długości 60,72 km ze średnią prędkością ponad 160,9 km/h.

Jako że wczorajsze zmagania zostały odwołane ze względu na niekorzystną pogodę, wyścig elektrycznych motocykli już dzisiaj.

Specyfikacja techniczna Ion Horse:

Przyspieszenie: 0–96,5 km/h w 3 s
Prędkość maksymalna: 225 km/h
Zasięg na jednym ładowaniu: około 190 km (w wyścigu około 65 km)
Masa motocykla: ok. 220 kg
Silnik: elektryczny Oxford Yasa Motors
Moc maksymalna: ok. 136 KM (100 kW)
Maks. moment obrotowy: ok. 800 Nm
Przeniesienie napędu: stałe przełożenie, brak sprzęgła
Akumulatory: litowo-polimerowe
Czas ładowania: około 5 h (szybkie ładowanie 1,5 h)
Akumulatory: około 14 kWh