Finałowa runda Mistrzostw Polski MX - Motogen.pl

Dzięki wsparciu finansowemu miasta na nowym torze, wypróbowanym podczas zawodów OML (Otwartych Mistrzostw Lubelszczyzny) blisko 80 crossowców dało popis jazdy. Organizatorzy byli przygotowani w każdym calu, tor nawodniony i polewany, zorganizowane parkingi dla kibiców. Nowością był ogromny telebim, na którym kilka tysięcy kibiców mogło śledzić zmagania na żywo. Dodatkowo zawody były transmitowane na portalu internetowym.

Na lubelskim torze toczyła się zacięta rywalizacja o indywidualne tytuły mistrzów Polski w Motocrossie. W ciągu dwóch dni odbyło się dziesięć wyścigów w czterech klasach Mistrzostw Polski (MX65, MX85, MX2 Junior, MX Open) oraz jednej klasie Weteran w Pucharze Polski w Motocrossie.

W klasie MX65 dzielił i rządził młodziutki Duńczuk – Marcus Petersen, który też w Lublinie okazał się najlepszy. Pozostali zawodnicy byli tylko tłem dla niego. Drugie miejsce w zawodach zajął Wiktor Jasiński, a trzecie Filip Bukowicz – obaj z KM Wisła Chełmno.

W klasie MX85 nie było zdecydowanego lidera i czasy czołowych zawodników były bardzo zbliżone do siebie. O zwycięstwo ambitnie walczyli Gabriel Chętnicki, Kamil Osiedleniec, Dominik Małecki, Jakub Barczewski i Krystian Kozdra. W zawodach zwyciężył Gariel Chętnicki z Jastrzębia Lipno, ale pozostałe dwa miejsca na podium zajęli zawodnicy gospodarzy z KM Cross Ekoklinkier Lublin: Kamil Osieleniec i Dominik Małecki.

Jeszcze większe emocje były w wyścigach klasy MX2 Junior. Maciek Więckowski z KM Cross Ekoklinkier Lublin bardzo chciał się pokazać na swoim torze. Jednak zdecydowany lider klasyfikacji generalnej Adam Tomiczek z UKS Cieszyn udowodnił, że to on jest najlepszym juniorem w Polsce. Tylko w pierwszym wyścigu Maciek Więckowski nawiązywał walkę z Adamem Tomiczkiem, w drugim wyścigu Więckowski pewien tytułu wicemistrza Polski jechał dużo spokojniej, przez cały czas kontrolując sytuację. W zawodach zwyciężył Adam Tomiczek z UKS Cieszyn, drugie miejsce zajął Michał Krech z Motoklubu Olsztyn, a trzeci był Luis Carstens, który nie zdołał nadrobić punktów do Maćka Więckowskiego.

W królewskiej klasie MX Open w Lublinie zjawiły się same tuzy polskiego motocrossu. Zabrakło tylko Łukasza Lonki startującego w Mistrzostwach Świata i Łukasza Kurowskiego. Było na co popatrzeć, wspaniała rywalizacja. Zawodnicy jechali bardzo szybko i dość często zmieniali się pozycjami. W pierwszym biegu pierwszy na metę wpadł Maciej Zdunek z Człuchowa, tuż za nim w sekundowych odstępach Tomasz Wysocki z Torunia, Łukasz Kędzierski i Karol Kędzierski z KM Cross Ekoklinkier. Drugi bieg był jeszcze ciekawszy i miał swoją dramaturgię. Tuż za startem, na pierwszym zakręcie zderzyło się dwóch zawodników. Jak się okazało, byli to główni bohaterowie zawodów. Maciej Zdunek z Człuchowa, mocno poobijany, nie mógł już kontynuować wyścigu oraz Tomasz Wysocki z Torunia, który ambitnie jechał dochodząc do czwartej pozycji. W tym wyścigu przy ogromnym aplauzie lubelskich kibiców wygrał Łukasz Kędzierski wyprzedzając swojego brata Karola Kędzierskiego (obaj z KM Cross Ekoklinkier Lublin) i Arkadiusza Mańka z Człuchowa. Najbardziej wzruszona była mama braci Kędzierskich – nie czekała z gratulacjami, tylko tuż za wyjazdem z toru ściskała swoich mistrzów. W klasyfikacji zawodów zwyciężył Łukasz Kędzierski, drugi był Karol Kędzierski, a trzeci Tomasz Wysocki. Lubelska runda była także ostatnią eliminacją i właśnie tutaj poznaliśmy indywidualnych mistrzów Polski w Motocrossie. Pamiątkowe statuetki najlepszym zawodnikom wręczył Michał Sikora z zarządu głównego Polskiego Związku Motorowego.

W klasie MX65 mistrzem Polski został Marcus Petersen, wicemistrzem Filip Bukowicz z Chełmna, a trzecie miejsce zajął Amadeusz Murawski z Głogowa. W klasie MX85 mistrzem Polski został Gabriel Chętnicki z Lipna, wicemistrzem Jakub Barczewski też z Jastrzębia Lipno, trzecie miejsce zajął Dominik Małecki z KM Cross Ekoklinkier Lublin.  W klasie MX2 Junior mistrzem Polski został Adam Tomiczek z UKS Cieszyn, wicemistrzem Maciej Więckowski z KM Cross Ekoklinkier Lublin, trzecim juniorem w Polsce został Luis Carstens z AMK Drwęca Ostróda. W klasie MX Open mistrzem Polski został Karol Kędzierski z KM Cross Ekoklinkier Lublin, wicemistrzem Łukasz Kędzierski z KM Cross Ekoklinkier Lublin, a trzecie miejsce zajął Tomasz Wysocki z Motosport Toruń.  W klasie MX1 mistrzem Polski został Łukasz Kędzierski z KM Cross Ekoklinkier Lublin, wicemistrzem Arkadiusz Mańk z AMK Człuchów, trzecie miejsce zajął Maciej Zdunek z AMK Człuchów. W klasie MX2 mistrzem Polski został Karol Kędzierski z KM Cross Ekoklinkier Lublin, wicemistrzem Tomasz Wysocki z Motosport Toruń, trzecie miejsce zajął Bartosz Sawczuk z Motoklubu Olsztyn.