10 000 euro grzywny i konfiskata pojazdu za wheelie, palenie gumy, speeding lub inne takie (w Austrii) - Motogen.pl

W ekstremalnych przypadkach przekroczenia prędkości w Austrii nastąpi wywłaszczenie – kierowca straci pojazd. Nowelizacja jasno określi czym jest wheelie czy palenie gumy.

Austriackie Ministerstwo Transportu przygotowuje właśnie poważne zaostrzenie prawa drogowego. Nowelizacja jest wycelowana precyzyjnie we wszystkich kierowców (motocykli, samochodów i innych pojazdów), który na drogach publicznych lubią zachowywać się w sposób niegrzeczny.

Austria zaostrza kary dla piratów drogowych

Zapalnikiem była sytuacja z maja 2020 roku, która odbiła się szerokim echem w austriackich mediach. Jadąc na jednym kole, motocyklista wyprzedził wtedy samochód. Nie wiedział, że to nieoznakowany radiowóz. Do tego jechał ponad 100 km/h w strefie do 60 km/h, a wyprzedzał na wheelie, na ciągłej linii i na pasach. Wtedy sprawa trafiła do sądu, a sąd potraktował motocyklistę jako przykład, nakładając na niego surowe kary.

Dziś przygotowywana jest nowelizacja kar dla piratów drogowych. Aktualnie trwa 6-tygodniowy okres konsultacji międzypartyjnych, a później nowe prawo ma zostać czym prędzej wprowadzone w życie. Podobno nawet już w 2023 roku.

Czego zabroni nowe austriackie prawo?

Celem nowelizacji jest między innymi usunięcie wszelkich wątpliwości i niedopowiedzeń na temat tego, czym są (i czym nie są) niebezpieczne zachowania na drodze. Nowe prawo zakazuje wheelie, stoppie, strzelania z wydechu, bączków, palenia gumy, wprowadzania pojazdu w poślizg, czy na przykład celowego blokowania hamulców aby zostawiać czarne ślady na asfalcie. O przekraczaniu prędkości nie trzeba nawet wspominać.

Nowelizacja ma zmienić klasyfikację niektórych czynów – staną się przestępstwami, a więc podlegały będą pod kodeks kryminalny.

Motocykliści, uliczni drifterzy i wszelcy fani motorsportu w Austrii już nie będą mogli stosować wymówek, że „za mocno puściłem sprzęgło”, czy „może i samochód poruszał się bokiem, ale miałem nad nim lepszą kontrolę niż statystyczny Hans nad swoim Golfem”.

Kary finansowe, czasowa konfiskata pojazdu oraz jego wywłaszczenie

Kary za pirackie zachowania na drogach będą w Austrii surowe. Grzywna w wysokości do 10 000 euro to tylko jedno. Czasowa konfiskata pojazdu na 3 dni stanie się wręcz podstawą.

A przy poważnych (kryminalnych) przewinieniach sąd będzie mógł zarządzić zupełną konfiskatę (wywłaszczenie) pojazdu – jako środka popełnienia przestępstwa. Taki pojazd zostanie zlicytowany, 70% kwoty trafi na fundusz bezpieczeństwa drogowego, a pozostałe 30% do lokalnych władz.

Konfiskaty i kary za przekroczenie prędkości w Austrii

Według redakcji 1000ps, w nowelizacji znalazły się też przypadki czasowej i zupełnej konfiskaty pojazdu za przekroczenie prędkości. Procedura miałaby wyglądać następująco:

Krok 1: W przypadku poważnego przekroczenia prędkości, motocykl (lub inny pojazd) będzie konfiskowany na miejscu przez policję. W tym samym momencie prawo jazdy zostaje czasowo cofnięte. Poważne przekroczenia prędkości to przekroczenie o 60 km/h i więcej w terenie zabudowanym lub o 70 km/h i więcej w terenie niezabudowanym.

Krok 2: Po konfiskacie, lokalne władze mają 2 tygodnie na decyzję, czy pojazd ulega wywłaszczeniu. Istotnymi czynnikami przy takiej decyzji mają być przypadki ekstremalne oraz wielokrotne, powtarzające się wykroczenia.

Krótko mówiąc, ze swoim motocyklem na pewno pożegnasz się, jeżeli już drugi raz zostaniesz złapany na jeździe z prędkością 110 km/h w mieście, albo z prędkością 220 km/h na autostradzie.

Wyjątki od konfiskaty pojazdu sprawcy poważnego wykroczenia w Austrii

Przewidywane są wyjątki od wywłaszczenia pojazdu – na przykład gdy pojazd jest wypożyczony, w leasingu, itp. Wtedy taki pojazd i tak, na miejscu, zostaje skonfiskowany przez policję, ale na okres dwóch tygodni. Ponadto kierowca otrzymuje dożywotni zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Konfiskata pojazdu w Austrii dotyczyła będzie też turystów

Jeżeli tylko odwiedzasz Austrię, albo po prostu przejeżdżasz przez ten kraj, surowe przepisy będą dotyczyły także Ciebie.

Jednak aby austriacka policja mogła skonfiskować Twój motocykl, musisz być przyłapany na miejscu, na gorącym uczynku. Jeżeli opuścisz już kraj, austriackie władze musiałyby uruchomić międzynarodowe procedury – można więc spodziewać się, że to będzie dotyczyło wyjątkowo ekstremalnych przypadków.

Ewentualnych konsekwencji należy także spodziewać się przy kolejnej wizycie w Austrii.

Polska – konfiskata pojazdu pijanego kierowcy właśnie wchodzi w życie

W Polsce także pojawia się możliwość konfiskaty pojazdu – dotyczyło to będzie kierowców pijanych oraz takich, którzy uciekają z miejsca wypadku. W pierwszych dniach grudnia 2022 ustawa została podpisana przez Prezydenta (przeczytaj więcej), a wejdzie w życie za rok.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany