WMMP 2015: Mistrzostwa Polski wracają do Poznania! - Motogen.pl

W królewskiej klasie Superbike emocjonująca rywalizacja o tytuł Mistrza toczy się przede wszystkim między doświadczonymi – Pawłem Szkopkiem (A.Polski) Yamaha a Irkiem Sikorą (AMK Gliwice) BMW zaledwie 2 punkty różnicy w klasyfikacji generalnej po 4 wyścigach! Sikora zapowiada „jestem bardzo zmotywowany do walki o każdy punkt oraz pierwsze miejsce w tabeli i dokonam wszelkich starań o jak najlepsze pozycje na podium w Poznaniu”. Faworytom będzie starał się przeszkodzić Daniel Bukowski (A.Wielkopolski) BMW, który mimo bogatego doświadczenia wyścigowego w 600-kach wciąż uczy się jeszcze jazdy w królewskiej klasie, podium to pewnik, ale Daniel ma apetyt na wyższe jego stopnie, zwłaszcza u siebie w Poznaniu, gdzie kciuki za niego zawsze trzymają dwie córeczki.

W Superstock 1000 zdecydowanym faworytem jest Michał Filla BMW, który w prawdzie nie startował na Węgrzech i spadł na 5 miejsce w generalce, ale jego doświadczenie i umiejętności zawsze stawiają go w roli 100% faworyta „Nie mogę się doczekać wyścigu w Poznaniu. Nigdy nie jest łatwo tam, bo Irek, Bartek czy bracia Szkopek są tutaj zawsze bardzo szybcy. Mimo wszystko postaram się wygrać. Mieliśmy trochę pechowych sytuacji w tym sezonie, ale wierzę, że teraz będzie już tylko lepiej”. Po rewelacyjnym występie na Panoni do walki o tytuł pragnie włączyć się również Marcin Walkowiak z Ducati Toruń Motul Team: „Spędziliśmy dużą część naszych przedsezonowych przygotowań na Węgrzech i widać tego efekty – znaleźliśmy doskonałe ustawienia, które spisywały się znakomicie i odnieśliśmy nasze pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Polski. Mamy nadzieję, że na kolejną rundę przyjedziemy w podobnej formie”.

Lider tabeli – Marek Szkopek – na Węgrzech doszczętnie zniszczył motocykl i doznał poważnego urazu obojczyka. Jednak jak zwykle u „Szkopków” nieposkromiona wola walki gwarantuje, że Marka mimo wszystko zobaczymy na starcie w Poznaniu. „Zrobię wszystko, aby ustawić się na starcie na moim BMW. Cieszę się z prowadzenia w tabeli i świetnego tempa. To bardzo dobra zapowiedź przed resztą sezonu. Idziemy razem z zespołem w bardzo dobrym kierunku.”

Bardzo doświadczony i doskonale znający Tor „Poznań” Bartłomiej Wiczyński (LKT Wyczół) BMW również zapowiada atak na czołową lokatę generalki (6 punktów starty do Marka Szkopka): „Już nie mogę doczekać się kolejnej rundy w Poznaniu. Liczę na super walkę z kolegami z klasy ale i również z Superbike’ami. Mam nadzieję, że uda mi się wyjść obronną ręką po tej rundzie, ale wiem że będzie bardzo ciężko, konkurencja jest w tym roku bardzo szybka. Atmosfera w teamie BMW Sikora Motorsport pozytywnie nastraja mnie do ścigania, zapraszam wszystkich do kibicowania na Torze „Poznań”. W klasie Superstock600 nie ma mocnych na Adriana Passka (A.Rzesowski) Yamaha, który dzięki wsparciu kibiców zebrał budżet na starty w niemieckiej prestiżowej serii R6 Cup, ale gdy tylko czas pozwala pewnie wygrywa wyścigi Mistrzostw Polski. Paweł „Rinas” Przybylski (A.Królewski) na Węgrzech stoczył heroiczną walkę z Markiem Chłopkowskim, wygrywając o zaledwie 0,04 s.. Na Torze „Poznań”, który oboje znają dużo lepiej, finisz może być jeszcze ciekawszy! Rinas liczy jednak na powiększenie stawki „ZA MAŁO NAS W STOCK 600! Wolałbym zająć miejsce 5 z 10, niż ciągle być na pudle … Mam nadzieję, że dojedzie nas więcej!”

W Supersportach faworytem jest wielokrotny Mistrz Polski – Sebastian „Zioło” Zieliński (Ostrowski Klub Motorowy). Po pechowej awarii w pierwszym wyścigu sezonu jak na razie nie ma na niego mocnych. Drugiemu w klasyfikacji Szymonowi Strankowskiemu (A.Ostrowski) – 1 punkt straty – twarde warunki postawi na pewno Bartłomiej Cabala (Ts Sparta Wrocław), który jest w życiowej formie: „2 i 4 miejsce w III i IV rundzie WMMP na Węgrzech umocniły mnie na 3 miejscu w generalnej klasyfikacji. Cel na Poznań to jechać jak najlepiej i utrzymać dotychczasowa pozycje w klasyfikacji generalnej sezonu. Przy okazji chętnie poprawie tu swój dotychczasowy rekord, dzięki cennym doświadczeniom z wymagającej Panoni”.

Start w klasie Moto 3 na pierwszej rundzie zapewniał miejsce na podium, które zajęli Mariusz Juszczak (A.Szczeciński), Sebastian Grausam (A.Wielkopolski) i Mateusz Durynek (A.Królewski). Wieloletnim sympatykom wyścigów motocyklowych te dwa ostatnie nazwiska na pewno wydają się znajome i świadczą o tym, że do stawki dołącza kolejne już pokolenie zawodników. Start w klasie Moto 3 na pierwszej rundzie zapewniał miejsce na podium, które zajęli Mariusz Juszczak (A.Szczeciński), Sebastian Grausam (A.Wielkopolski) i Mateusz Durynek (A.Królewski). Wieloletnim sympatykom wyścigów motocyklowych te dwa ostatnie nazwiska na pewno wydają się znajome i świadczą o tym, że do stawki dołącza kolejne już pokolenie zawodników.

W klasach Rookie jak zwykle zapowiada się gorąca rywalizacja na każdym okrążeniu Toru „Poznań”, który dla początkujących zawodników jest wyścigową mekką. W Rookie 600 pierwszą czwórkę klasyfikacji generalnej dzieli zaledwie 14 pkt. Prowadzi Andrzej Kawulok (A.Ślaski) przed Dariuszem Urbanowiczem (TS Sparta Wrocław) i Grzegorzem Jakubkiem (A.Śląski), jednak w Poznaniu na I rundzie najmocniejszy był Krystian Paluch. Krystian nie punktował na Węgrzech jest więc głodny sukcesów i powrotu na fotel lidera tabeli.

W Rookie 1000 każdy wyścig sezonu 2015 przynosił nowego zwycięzcę, czy zatem do liderującego tria z Automobilklubu Wielkopolski – Jacka Jędrzejczyka, Grzegorza Hanuszewicza i Damiana Ołdakowskiego będziemy mogli dopisać kolejne nazwiska? Z pewnością tak. Liczba startujących zawodników zaczyna powoli ale systematycznie wzrastać m.in. dzięki cyklicznym treningom dla motocyklistów na Torze „Poznań” realizowanych pod hasłem Speed-Day.

Jeszcze przed kolejną rundą Mistrzostw Polski w dniu 18 czerwca (czwartek) podczas imprezy Speed-Day odbędzie się II runda Otwartych Motocyklowych Mistrzostw Okręgu Poznańskiego – Speed–Day Trophy. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w wyścigu oraz lektury regulaminu, a pozostałych motocyklistów do zapisów na jazdy pod okiem profesjonalnej kadry instruktorskiej na jedynym torze wyścigowym w Polsce.