Titax – z wizytą w fabryce klamek motocyklowych - Motogen.pl

Titax to producent akcesoriów motocyklowych, dedykowanych do sportu i dla fanów najwyższej jakości produktów motocyklowych. Firma znana jest przede wszystkim z produkcji regulowanych klamek do motocykli. Dzięki uprzejmości firmy Motofun z Krakowa, importera Titax na Polskę, mieliśmy okazję odwiedzić czeską fabrykę i poznać trochę tajników produkcji tych świetnych produktów. Teraz odkrywamy je przed Wami.

Titax powstał w 1998 roku. Zostal założony przez dwóch pasjonatów motocykli. Chcieli oni produkować najwyższej klasy produkty dedykowane wyścigom motocyklowym. Zaczęło się od zębatek, później przyszedł czas na kosze sprzęgłowe, tarcze hamulcowe aż wreszcie świetne klamki, amortyzatory skrętu i od niedawna pokrętła regulujące do zawieszenia. Titax ostatecznie skupił się na trzech ostatnich produktach; zrezygnował z produkcji tarcz, zębatek i koszy.

Na przedmieściach czeskiego miasta Vsetin znajduje się szary, niepozornie wyglądający budynek, do którego nie sposób trafić; nie ma drogowskazów, szyldów, neonów. Gdy już się tam dotrze, na szklanych drzwiach małego biurowca znajdziemy kartkę formatu A4 z logo Titax. I tyle! Niezbyt okazale, jednak w tymże budynku mieści się cały Titax – zaawansowane maszyny, obrabiarki CNC, magazyn, montownia i biura. Nigdy byś nie pomyślał, że tak dopracowane produkty powstają w tak skromnym miejscu.

Krótka lekcja czeskiego
Zbynek, product manager Titaxa, biegle mówi po angielsku. Jednak Polak i Czech to dwa bratanki, więc czemu by nie mówić po czesku? Wprawdzie przed przybyciem do Vsetina po czesku umiałem powiedzieć jedynie „dobrý den”, „prosím”, „děkuji” i… „na zdraví!”, lecz już po kilku minutach pełnej pasji opowieści o historii firmy i produktach Titax, czeski niemalże był mi znany :-). Zbynek opowiadał o produktach, procesie ich powstawania, testach, zawodnikach, którzy używają Titaxa, oraz filozofii firmy. Przyznam, że całość miała sens, była poparta solidnym pomysłem i dbałością o efekt końcowy. Titax pragnie dostarczyć, zarówno zawodnikom, jak i użytkownikom drogowym, najwyższej jakości klamki i akcesoria, które poprawiają komfort, świetnie wyglądają i wykonane zostały z największą dbałością o detale.

Klamki
Titax produkuje cztery rodzaje klamek w seriach: Racing, GP, Streetfighter oraz klamki składane. Każda z nich posiada inne atrybuty i, uwierzcie mi, można dobrać sobie zestaw idealny – są klamki proste i łamane, krótkie i długie. A na dodatek wszystkie modele posiadają sześciostopniową regulację odległości za pomocą małej „dźwigni”, którą wystarczy przesunąć i po krótkim kliknięciu nasza klamka zmienia odległość. System jest po prostu świetny, dopracowany i wygląda pięknie! Tak się wszystkim obecnym w Titaxie spodobał „klik” mechanizmu, że przez blisko pół godziny każdy bawił się klamkami, a z biura dochodził tylko dźwięk „trrrrrryk!” :-). Ciekawostką jest, że podobno dzięki kształtowi klamki GP i otworom w niej zastosowanym poprawia ona aerodynamikę przy wysokich prędkościach. Podobno :-).