Samochód dobry, motocykl zły – Nissan przeprasza i wycofuje reklamę [AKTUALIZACJA] - Motogen.pl

Skąd w Nissanie Juke taka ładna skrzynia biegów? Z motocykla. Nic przecież tak nie zdobi samochodu, jak trofea zdobyte w walce. A reklama nie działa tak dobrze, jeśli nie jest oparta na stereotypie.

 

Motocykl w starciu z samochodem nie ma żadnych szans. Tę prawdę objawioną zastosował kanadyjski Nissan, żeby zareklamować swojego nowego Juke’a, którego kierowca systematycznie i widowiskowo wykańcza w starciu motocyklistów ukazanych, a jakżeby inaczej, jako zło wcielone, które chce skrzywdzić niewinną dzieweczkę. Dzieweczka okazuje się, co prawda, nie do końca niewinna, a motocykliści to niezbyt wyrafinowani intelektualnie złoczyńcy, więc kierowca Nissana załatwia sprawę szybko i sprawnie. Ta historia ilustruje odpowiedź na pytanie, skąd w samochodzie wzięły się elementy przypominające motocyklowe.

 

AKTUALIZACJA:

Jak dowiedzieliśmy się dzisiaj, reklama Nissana Juke, która powstała na zlecenie kanadyjskiego oddziału Nissana zostaje wycofana. Firma ugięła się pod ilością wiadomości otrzymanych od motocyklistów z całego świata i przeprasza za złe skojarzenia. Reklama wywołała falę oburzenia wśród motocyklistów z całego świata i odbiła się czkawką japońskiemu producentowi samochodów. W  odpowiedzi na zalew maili otrzymywanych od poirytowanych użytkowników jednośladów, firma zapewniła, że reklama zostanie wycofana.

W oświadczeniu Nissana czytamy m.in. „Klipy były stworzone celowo w środowisku fantastycznym, by nie stanowić odniesienia do rzeczywistej niebezpiecznej jazdy samochodem i jej konsekwencji, których Nissan nie ma zamiaru promować. (…) Chcemy zapewnić o naszym zaangażowaniu w bezpieczeństwo drogowe zarówno kierowców naszych pojazdów, jak i innych użytkowników dróg. Nissan w żadnym wypadku nie popiera ani nie promuje nieostrożnego prowadzenia samochodu”.

 

 

Film, który wywołał takie emocje możecie obejrzeć poniżej.