MotoGP 2014: Wygrana Marqueza, Rabat mistrzem Moto2 - Motogen.pl

Moto3
W klasie Moto3 kwalifikacje wygrał Jack Miller, który musi się ostro starać o zdobycie tytułu mistrzowskiego, a jego głównym rywalem jest Alex Marquez. Marquez ukończył kwalifikacje na piątym miejscu. W pierwszym rzędzie oprócz Millera stanęli John McPhee i Jakub Kornfeil.

Najlepszą opcją dla Alexa Marqueza było zwycięstwo w wyścigu i drugie lub trzecie miejsce Jacka Millera, ale konkurenci przygotowali inny scenariusz. Marquez musiał zmagać się z Vazquezem i Millerem, a później również z Kentem. Lider generalki ukończył wyścig poza podium, a pierwszy linię mety przekroczył Efren Vazquez. Jack Miller stanął na drugim miejscu podium, a Alex Rins – na trzecim.

W generalce prowadzi Alex Marquez z 262 punktami na koncie, a jego przewaga nad Millerem stopniała do 11 punktów. Alex Rins jest trzeci i ma 226 punktów oraz 14 punktów przewagi nad Vazquezem.

Moto2
W klasie Moto2 kwalifikacje należały do Esteve Rabata, a pierwszy rząd uzupełnili Mika Kallio i Sandro Cortese. Faworytem do zwycięstwa był oczywiście Rabat, który w tym sezonie idzie jak burza.

Początek wyścigu należał do Rabata, który jechał zachowawczo, ponieważ nie potrzebował wiele do zdobycia tytułu. Dogonili go Vinales i Kallio, którzy między sobą rozstrzygnęli losy zwycięstwa, a Rabat spokojnie dojechał na trzeciej pozycji. Zwycięzcą wyścigu został Maverick Vinales.

Trzecie miejsce wystarczyło Rabatowi do zdobycia tytułu mistrzowskiego. Po rundzie w Malezji ma on na swoim koncie 326 punktów. Do rozstrzygnięcia pozostają losy drugiego miejsca, które obecnie zajmuje Mika Kallio mający na koncie 289 punktów. Trzeci jest Maverick Vinales z 279 punktami i teoretycznie ma on matematyczne szanse na zdobycie tytułu pierwszego wicemistrza.

MotoGP
W klasie królewskiej pole position zdobył tegoroczny mistrz świata – Marc Marquez. W pierwszym rzędzie stanęli również Dani Pedrosa i Jorge Lorenzo. Z drugiej linii startowali Stefan Bradl, Andrea Dovizioso i Valentino Rossi. Rossi, Lorenzo i Pedrosa walczą cały czas o tytuł pierwszego wicemistrza.

Wyścig był bardzo emocjonujący. Na prowadzeniu szybko znalazł się Dani Pedrosa, a za nim podążali Jorge Lorenzo, Valentino Rossi, Andrea Dovizioso i Marc Marquez. Na piętnastym okrążeniu z toru wypadł Pedrosa, a Lorenzo przejął prowadzenie. Ciekawe było zachowanie Pedrosy, który nie spieszył się z powrotem na motocykl. W połowie wyścigu prowadzenie przejął Valentino Rossi, ale cieszył się nim tylko przez dwa okrążenia, ponieważ wtedy inicjatywę przejął Marquez. Jorge Lorenzo stracił po tym dystans do Marqueza i Rossiego, a stało się to prawdopodobnie dlatego, że jako jedyny postawił na twardą przednią oponę, która nie sprawdziła się w upalnej Malezji.

Dani Pedrosa nadrabiał straty, ale wywrócił się po raz drugi i zakończył swój udział w wyścigu. Wyścigu nie ukończył również Aleix Espargaro po tym, jak uderzył w niego Alvaro Bautista. Weekendu w Malezji do udanych nie zaliczą również Alex De Angelis, Danilo Petrucci, Karel Abraham, Nicky Hayden i Cal Crutchlow.

Po wyścigu w Malezji Dani Pedrosa nie ma już szans na podium w klasyfikacji generalnej, ponieważ ma na koncie 230 punktów. Będący na drugim miejscu Valentino Rossi ma punktów 275, a Jorge Lorenzo – 263. W klasie Open prowadzi Aleix Espargaro, który spadł na ósme miejsce i ma 109 punktów.

Finał tegorocznego sezonu wyścigów MotoGP zostanie rozegrany tradycyjnie w Walencji. Ostatnia runda rozpocznie się już 7 listopada.

Autor: Wojciech Grzesiak