Mamry Challenge 2007 - Motogen.pl

Już za niecałe 2 tygodnie w środku Mazur najlepsi (i najodważniejsi) polscy kierowcy quadów wystartują w I Rundzie Przeprawowego Pucharu ATV Polska – Mamry Challenge. Podobnie jak w niedawno zakończonym rajdzie 'Dakar’ zawodnicy będą nie tyle rywalizować między sobą, co walczyć z własnymi słabościami i awariami swoich maszyn.

Bazą I rundy Przeprawowego Pucharu ATV Polska – Mamry Challenge będą Kietlice (koło Węgorzewa) położone nad brzegiem jeziora Mamry. Stąd w piątkowy wieczór 23 lutego zawodnicy wyruszą na nocną trasę prologu, na której wytyczono dla nich blisko 20 prób specjalnych. Liczyć się będzie pośpiech, bowiem w bazie należy się z powrotem zameldować nie później niż o północy. Tych, którzy uszkodzą swe pojazdy, czeka niestety bezsenna noc…

Następnego dnia, o 10 rano quady znów muszą być w pełnej gotowości. Sobotnia rywalizacja to przejazd ponad stukilometrową trasą wytyczoną po mazurskich bezdrożach, najeżoną przeszkodami, których pokonanie stanowiłoby twardy orzech do zgryzienia nawet latem.

Przeprawowy Puchar ATV Polska – Mamry Challenge to wyzwanie dla najlepszych z najlepszych, dlatego zawodnicy muszą się spodziewać niskich temperatur, kopnego śniegu, pod którym kryć się będą zdradzieckie pułapki, a także przymarzniętych bagien, oblodzonych wąwozów i lodowato zimnych rzek.

Wywrotki, awarie pojazdów, poszarpane i przemoczone ubrania to tylko nieliczne „atrakcje”, które z pewnością nie ominą żadnego z kierowców. Organizatorzy apelują więc, aby każdy ze startujących miał przy sobie telefon komórkowy na wypadek konieczności wezwania pomocy oraz odbiornik GPS, który będzie niezbędny do prawidłowego pokonania trasy i zapobiegnie zagubieniu się w przepięknej, ale o tej porze roku niebezpiecznej krainie mazurskich jezior. W „niezbędniku” każdego zawodnika powinny się również znajdować mocne liny i saperka. Wskazane jest również posiadanie wyciągarki, która w ostateczności może wybawić nieszczęśnika z kłopotów. Niezłym pomysłem może być również zabranie ze sobą kanistra z zapasem paliwa…

W zawodach zwycięży ten, kto zbierze największą liczbę punktów przyznawanych za pokonanie Prób Przejazdu (PP). Mogą nimi być np. wyjazd po pionowej, oblodzonej skarpie na szczyt pagórka, przeprawa przez moczary czy przejazd przez rzekę, który wymaga… Zbudowania kładki. Większości z tych zadań nie sposób wykonać samodzielnie – najlepszy zawodnik musi więc również potrafić współpracować z rywalami. Ponadto na trasie znajdować się będą tzw. Punkty Foto, które należy zlokalizować za pomocą ich fotografii. Dodatkowe punkty przyznawane również będą za realizację Zadań Specjalnych, których celem będzie odnalezienie na trasie miejsc wskazanych przez organizatora tuż przed wyjazdem na trasę.

W rajdzie swój udział zapowiedział już Jacek Bujański – dwukrotny zwycięzca najtrudniejszego rajdu ekstremalnego w Europie – Croatia Trophy. – W tym roku, w maju chciałbym w Chorwacji zwyciężyć po raz trzeci, dlatego już rozpocząłem przygotowania – mówi popularny 'Mr. Quad’. – Rajd Mamry Challenge stanowi doskonałą okazję na rozbudzenie się z 'zimowego snu’, przetestowanie sprzętu i podszlifowanie umiejętności przeprawowych.

Autorem zdjęcia jest Tomasz Brudnicki www.atvpolska.pl

Więcej informacji:
Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców ATV Polska
pl. Szczepański 8
31-011 Kraków
tel: (12) 428-69-23, (12) 428-69-24
Kom.. 0695 605 579
fax: (12) 428-69-03
www.atvpolska.pl , [email protected]