Legendarne wyścigi motocykli powracają! - Motogen.pl

Impreza Sons Of Speed Board Track Racing odbędzie się w marcu przyszłego roku na New Smyrna Speedway podczas 75. edycji Daytona Bike Week. W ramach rundy odbędzie się kilka wyścigów, w których będzie brało udział 9 zawodników. Zwycięzcy będą przechodzili do ćwierćfinałów, półfinałów i ostatecznie powalczą o nagrodę główną. Organizatorzy imprezy są zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem imprezą zarówno ze strony sponsorów jak i kibiców.

Podczas Sons Of Speed Board Track Racing zawodnicy wystartują na motocyklach opartych o litrowe silniki sprzed 1925 roku. Ramy i podzespoły będą ręcznie wykonane i odpowiednio przygotowane do wyścigów.

Wyścigi Board Track odbywały się w Stanach Zjednoczonych od 1910 roku aż do lat 30., kiedy przyszedł wielki kryzys. Pierwszym torem był Los Angeles Motodrome. Tory były budowane na wzór kolarskich welodromów. Najdłuższe owale miały 3,2 kilometra długości i były zlokalizowane w Chicago, Tacomie i Cincinnati. Najkrótszy tor, który znajdował się w Elmhurst, mierzył zaledwie 800 metrów. Na każdy wyścig przychodziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Rekordową frekwencję odnotowano w 1915 roku w Chicago, kiedy pojawiło się 83000 kibiców. Był to sport bardzo widowiskowy i niebezpieczny, a to przekładało się na jego popularność. Po owalach ścigały się nie tylko motocykle, ale również samochody.

 

Autor: Wojciech Grzesiak