Honda Africa Twin - legendarny motocykl powraca! - Motogen.pl

Nawiązując do wyraźnie sprecyzowanego kierunku rozwoju i zamysłu prezentacji prototypu True Adventure podczas wystawy EICMA w listopadzie 2014 r., Honda potwierdza wprowadzenie do sprzedaży całkowicie nowego modelu CRF1000L Africa Twin, który pojawi się u dealerów w całej Europie jeszcze pod koniec 2015.

 

Niektóre motocykle kryją w sobie podróżnika, który zawsze jest gotowy do przygód. Oryginalna XRV650 Africa Twin – maszyna, która zadebiutowała w 1986 roku, a następnie wygrała cztery rajdy Paryż – Dakar* z rzędu, była takim właśnie motocyklem. Jej zdolność do poruszania się w każdym terenie, wytrzymała konstrukcja, łatwa obsługa, zwinność i całodzienny komfort uczyniły ją idealnym partnerem, do eksplorowania każdego zakątka globu. Jej konstrukcja przyczyniła się do powstania segmentu motocyklowego, który stał się obecnie jednym z najbardziej popularnych na całym świecie. Nowa Africa Twin pozostaje wierna wszystkim atrybutom i właściwościom XRV650 oraz jej następczyni XRV750, co więcej uzupełnia je o doświadczenia Hondy zdobyte w ostatniej dekadzie zarówno na drodze, jak i w terenie, włączając z sukcesy zespołu HRC podczas Dakaru w 2013**.

 

Ponadto, pierwszy raz w tym segmencie motocykli, Africa Twin będzie opcjonalnie wyposażona w dwusprzęgłową przekładnię (DCT) *** – technologii, która pozostaje unikalna i jest dostępna jedynie w motocyklach Hondy. Najnowsza ewolucja DCT została specjalnie zaprojektowana i zaprogramowana pod kątem zdolności terenowych, których Africa Twin jest synonimem.

 

Zupełnie nowa CRF1000L Africa Twin została przygotowana, aby na nowo zdefiniować potencjał i oczekiwania wobec dużego motocykla segmentu adventure, zarówno na drodze jaki i w terenie. Otwiera całkowicie nowy rozdział w sławnej historii motocykli Hondy dedykowanych do przeżywania prawdziwej przygody (True Adventure).

——

 

*NXR750V, fabryczna maszyna HRC, w obliczu silnej konkurencji wyczerpującego rajdu Paryż-Dakar, w późnych latach 80tych, wygrywała w rękach Cyril Neveu edycje w 1986 i 1987, w 1988 roku – z Edi Orioli i wreszcie w 1989 roku – pilotowana przez Gilles Lalay’a. Drogowa wersja XRV650 Africa Twin HRC, w hołdzie dla wysiłków utytułowanych zawodników, produkowana była w latach 1988-1989 i stała się podwaliną legendarnej maszyny.

 

Pod koniec 1989 roku została zaprezentowana XRV750 Africa Twin i szybko stała się punktem odniesienia turystycznego motocykla klasy adventure. Wyposażona była w 6-zaworowy, chłodzony cieczą silnik V-twin, o pojemności 742 cm3 i mocy 61 KM (z momentem obrotowym 62,7 Nm). Charakteryzowała się długim skokiem zawieszenia, dużym zbiornikiem paliwa, przeniesieniem napędu łańcuchem, 21-calowym kołem przednim (z szerokim wyborem opon off-roadowych) i podwójnymi hamulcami tarczowymi z przodu. Dwukrotnie modyfikowana, była w produkcji aż do 2003 roku i do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej poszukiwanych motocykli używanych, których ceny pozostają na wysokim poziomie.

 

** Po 24 latach nieobecności, Honda z zespołem HRC powróciła do Dakaru w 2013 roku. Do tej edycji wyścigu (obecnie organizowanego w Ameryce Południowej) przygotowali oni CRF450 Rally – motocykl enduro bazujący na specyfikacji jednocylindrowego CRF450X, na którym wystartowało trzy zawodników. Wszystkie maszyny dotarły do celu, co było podstawowym założeniem zespołu HRC.

 

W 2014 roku, z zupełnie nowym CRF450 RALLY, zespół HRC wystawił w Dakarze 5 zawodników; Hiszpan Joan Barreda wygrał 5 etapów.

Dakar 2015 jeszcze bardziej przybliżył zespoł HRC do ich ostatecznego celu, Portugalczyk Paolo Goncalves dojechał do Buenos Aires na drugim miejscu. Zespół HRC zdobył największą liczbę zwycięstw etapowych i Joan Barreda okazał się nieustępliwym liderem w całym pierwszym tygodniu rajdu zbierając więcej zwycięstw etapowych, niż jakikolwiek inny zawodnik w Dakarze 2015. Laia Sanz, na dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej, osiągnęła więcej niż oczekiwała i przeszła do historii jako najwyżej sklasyfikowana kobieta w historii Dakaru.

 

Więcej informacji na temat zespołu HRC można znaleźć na stronie www.rally.hondaracingcorporation.com

 

***Honda, od premiery dwusprzęgłowej przekładni (DCT) w 2010 roku, sprzedała w Europie ponad 35000 motocykli wyposażonych w tą innowacyjną skrzynię biegów. W 2015 więcej niż połowa (53%) klientów wybrało wersję motocykla z DCT, zamiast tradycyjnego przeniesienia napędu z gamy modeli (VFR1200X Crosstourer, VFR1200F, NC750X i NC750S), które opcjonalnie są wyposażone w dwusprzęgłową przekładnię. Africa Twin będzie oferowana w opcji z nową ewolucją DCT, która uwzględnia terenowe właściwości jezdne.