Dwa wykroczenia i po prawku! Z nowym taryfikatorem punktów nie ma żartów - Motogen.pl

Jeden krzywy manewr, dwa wykroczenia i możesz pożegnać się z prawkiem. Wprawdzie policji na polskich drogach jest jak na lekarstwo, ale wszechobecny monitoring i kamerki w samochodach także mogą być dowodem twojego wykroczenia.

Od 11 września 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Wielu wykroczeniom, zamiast dotychczasowych 10, przyporządkowano aż 15 punktów karnych, przy czym próg, przy którym traci się prawo jazdy (25 pkt.), pozostał niezmieniony. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko to, że za jeden nieprawidłowy manewr można pożegnać się z prawkiem. Jeszcze w sierpniu ub. r. nie było to takie proste.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że spora część motocyklistów jeździ w nonszalanckim stylu, lekceważąc wiele przepisów. O ile na wciskanie się w kolejkę, czy kilka innych drobniejszych rzeczy można patrzeć przez palce, bo zwyczajnie usprawniają ruch w mieście, o tyle wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, czy rażące naruszanie limitów prędkości to już nieakceptowane, niebezpieczne zachowania.

Policja zatrzymuje kierowców jednośladów dość rzadko, najczęściej przy okazji rozmaitych akcji, organizowanych od czasu do czasu. Tym, przez co motocykliści wpadają najczęściej, są jednak kamery – zarówno te monitoringowe, jak i rejestratory jazdy, które są dziś w ogromnej liczbie pojazdów. Ich posiadacze bardzo chętnie dzielą się z policją zarejestrowanymi wykroczeniami, które uznają za rażące.

Namawiamy zatem do rozsądnego korzystania z jednośladów i podajemy wam kilka przykładów zbiegu wykroczeń, za które natychmiast możecie stracić prawko.

  • wyprzedzenie pojazdu przed przejściem dla pieszych i ominięcie drugiego, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym (30 pkt)
  • niezatrzymanie się do kontroli policyjnej i przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 41 km/h (26 pkt)
  • wyprzedzenie pojazdu na zakazie wyprzedzania i przekroczenie prędkości powyżej 41 km/h (26 pkt)
  • wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym na zakazie wyprzedzania (25 pkt)
    ruszenie na przejeździe kolejowym przed zakończeniem podnoszenia szlabanu, przy migającym świetle czerwonym, w sytuacji, gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy za przejazdem (30 pkt)
  • spowodowanie wypadku podczas przewożenia na motocyklu (bez kosza) więcej niż dwojga dzieci (25 pkt)
  • przekroczenie prędkości o ponad 41 km/h podczas jazdy na jednym kole z pasażerem (25 pkt)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany