Czy na zielonej strzałce kierunkowej S-3 w lewo można zawracać? - Motogen.pl

Ten sygnał i ten manewr budzą wśród kierowców kontrowersje. Sam ustawodawca nie ułatwił sprawy, różnicując znaczenie znaku poziomego i sygnalizatora kierunkowego.

W Prawie o ruchu drogowym istnieje wiele przepisów, które budzą wątpliwości u kierowców. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych błędów jest ten, dotyczący zielonej strzałki kierunkowej S-3. Wielu kierowców uważa, że kiedy sygnalizator wyświetla zieloną strzałkę kierunkową w lewo, można zawracać. To oczywista nieprawda, a błąd ten może kosztować nawet 500 zł. A problem wziął się zapewne stąd, że na zawracanie pozwala znak poziomy P-8b.

Czy na zielonej strzałce S-3 w lewo można zawracać?

Nie, zgodnie z polskim prawem zawracanie na zielonej strzałce kierunkowej S-3 w lewo jest zabronione. Sygnał ten oznacza wyłącznie zezwolenie na skręcanie w lewo, a nie na zawracanie.

Kiedy zatem można zawracać?

  • Sygnalizator S-3 ze strzałką skierowaną w dół:
    W przypadku, kiedy sygnalizator S-3 jest wyposażony w dodatkową strzałkę skierowaną w dół lub wyłącznie strzałkę skierowaną w dół, zawracanie jest dozwolone.

Uwaga:

  • Jeśli na skrzyżowaniu nie ma sygnalizatora S-3, z pasa, na którym namalowana jest biała strzałka kierunkowa do skręcania w lewo (znak poziomy P-8b), można także zawracać.
  • Jeśli jednak na skrzyżowaniu ruch regulowany jest sygnalizatorem S-3, lub stoi tam znak B-23 (zakaz zawracania), zawracanie jest zabronione.

Konsekwencje:

  • Mandat: Niestosowanie się do sygnału S-3 i wykonanie manewru zawracania może skutkować mandatem w wysokości 200-400 zł i 5 punktami karnymi.

Podsumowanie:

Pamiętaj, że na zielonej strzałce S-3 zawracanie jest dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy sygnalizator S-3 posiada strzałkę w lewo i w dół lub tylko w dół. Zawsze kieruj się znakami pionowymi i zachowaj ostrożność podczas wykonywania manewru.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany