Brytyjscy naukowcy: motocykle mają zbawienny wpływ na gospodarkę i środowisko - Motogen.pl

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjską instytucję Oxford Economics, rynek jednośladów w UE i Wielkiej Brytanii to ważna gałąź gospodarki, generująca nie tylko krociowe zyski, ale także ogromną liczbę miejsc pracy.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez instytucję, w 2019 rynek związany z produkcją i sprzedażą motocykli, ale także odzieży, kasków, części zamiennych i akcesoriów do jednośladów, miał w całym europejskim PKB udział w wysokości ponad 21 miliardów euro. Badacze oszacowali, że w Europie i Wielkiej Brytanii z jednośladami związanych było 389 000 miejsc pracy, z czego większość dotyczyła produkcji motocykli, odzieży, części zamiennych i akcesoriów.

Udział branży motocyklowej w gospodarce to jednak nie tylko sprzedaż i produkcja. Jak wynika z badań Oxford Economics, jednoślady mają znaczący wpływ także na środowisko. Według pozyskanych danych średni roczny koszt dojazdu motocyklem do pracy wyniósł 544 euro, co stanowiło około jedną trzecią wydatków na dojazdy do pracy samochodem. Mniej zużytego paliwa to rzecz jasna niższa emisja – według Oxford Economics przeciętny jednoślad emituje około 99 g CO2/km, czyli ponad połowę mniej niż przeciętny samochód (210 g CO2/km). Najlepiej wypadają tutaj motocykle o pojemności do 250 cm3 – 62 g CO2/km, które stanowią niemal dwie trzecie jednośladów zarejestrowanych w Europie.

Kolejną korzyścią, jaką dają motocykle są imprezy tematyczne, w których motocykliści chętnie biorą udział – zloty, wystawy, wyścigi i pokazy, które generują kolejne 2,1 mld euro wkładu do PKB, 1,2 mld euro podatków oraz zapewniają pracę 38 400 osobom. Jak ustalili badacze, w najważniejszych imprezach sportowych związanych z motocyklami w 2019 roku wzięło udział około 5 milionów widzów, sam tylko cykl wyścigów MotoGP przyciągnął około 1,8 miliona widzów. Na targach i imprezach promocyjnych pojawiło się kolejne 2,5 miliona osób.

Badania Oxford Economics nie uwzględniły długofalowych skutków jazdy motocyklem dla zdrowia psychicznego, co także przekłada się na konkretne zyski wypracowywane przez oszczędności na ochronie zdrowia. Ten temat podejmowany był między innymi przez badaczy z Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior w USA. Naukowcy dowiedli, że jazda motocyklem poprawia uwagę oraz zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu, co ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Już 20 minut jazdy zwiększa tętno o 11 procent, a poziom adrenaliny o 27 procent. Podobne wyniki dają lekkie ćwiczenia na siłowni.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany