Aprilia All Stars 2023 - święto motocyklistów we włoskim Misano [relacja, film, zdjęcia ze "zlotu"] - Motogen.pl

Aprilia All Stars to więcej niż zlot. To taka wielka, interaktywna wystawa, gdzie można porozmawiać z zawodnikami, odbyć jazdy testowe i napawać się włoskim motocyklowym klimatem. Obejrzyjcie relację!

Gdzie okiem sięgnąć tam motocykle Aprilia (i kilka innych marek). Byliśmy w padoku toru Misano im. Marco Simoncelliego, gdzie odbywało się Aprilia All Stars 2023 – czyli święto motocyklistów przede wszystkim włoskich, przede wszystkim tych pasjonujących się Aprilią, ale tak naprawdę święto wszystkich motocyklistów.

Film z Aprilia All Stars 2023:

Atrakcje w padoku – Aprilia All Stars

Na szczęście miałem czerwoną opaskę, która gwarantowała wstęp do pitlane, gdzie mogę przechadzać się wśród zawodników i ich maszyn wyścigowych. Jedną z ciekawszych był wyścigowy dwusuw Maxa Biaggiego – ta legenda wyścigów Grand Prix też gdzieś tutaj się pojawia. Połączenie klimatu wyścigowego, zapachu dwusuwa i paliwa wyścigowego jest niepowtarzalne!

Mogłem wejść do boksu wyścigowego, gdzie minąłem się z czołowym zawodnikiem GP, Aleixem Espargaro. Przed boksem zebrała rzesza fanów, którzy oczekiwali na spotkanie z każdym z zawodników, na autografy i wspólne selfie. Dla fanów była to czysta radość. Jednym z najbardziej obleganych zawodników był oczywiście Max Biaggi.

Miałem też okazję potrzymać i uruchomić „starter motor”, czyli maszynę do odpalania silnika motocykla MotoGP. Nie ma tam rozrusznika, a więc trzeba podłączyć ten rozrusznik zewnętrzny, który bezpośrednio kręci wałem korbowym. Następnie odpowiednia kombinacja przycisków na kierownicy i wyścigówka pracuje. A jak brzmi!!

Na torze nie zabrakło specyficznego, mobilnego budynku, który składa się z dwóch naczep ciężarówek (tirów). Niemalże identyczne jeżdżą z zespołem Aprilia na każdą rundę GP.

Aprilia XTrenta 2023

Jednym z ciekawszych motocykli, które warto obejrzeć z bliska obejrzeć – poza takimi rodzynkami jak pierwszy Tuareg, historyczne maszyny wyścigowe, czy ekscentryczny Moto 6.5 – była Aprilia XTrenta, czyli limitowana wersja RSV4

Została dopasiona w bardzo dużo karbonu. Pojawił się między innymi ma tak zwany „scoop” czyli spoiler pod wahaczem. Właściwie wszystko jest tu z karbonu dlatego, motocykl waży zaledwie 166 kg. Inżynierowie nie ominęli silnika i finalnie jednostka wypluła 230 KM mocy!

XTrenta kosztuje niebagatelne 50 000 euro bez VATu, ale spokojnie, bo model tenjest limitowany do 100 sztuk więc pewnie i tak już się nie załapiesz…

Aktywności na torze

Skoro impreza Aprilia All Stars odbywa się na torze, nie mogło zabraknąć aktywności torowych. Przez cały dzień można było wykupić sobie przejazd jako pasażer na RSV4 z jednym z zawodników MotoGP – i żałuję, że nie udało mi się na to załapać. Nie zabrakło przejazdów pokazowych historycznymi modelami, czy po prostu treningów pokazowych (na których zawodnicy nie zapominali o stunt-sztuczkach).

Było też zabawnie, bo organizator zaprosił wszystkich obecnych tam kilkunastu zawodników, wsadził ich na identyczne skutery SR GT i urządził 2-okrążeniowy wyścig po torze. Start w formie endurance, czyli biegiem do motocykla, już okazał się problemem ponieważ… Zawodnicy gubili się który skuter jest czyj. W samym wyścigu nie zabrakło śmiechu, ucinania zakrętów przez trawnik, czy pozycji aerodynamicznych na supermana.

Zdjęcia z Aprilia All Stars 2023:

Aprilia All Stars pomaga w walce ze skutkami powodzi

Było też poważnie. Zaledwie kilkanaście dni przed Aprilia All Stars, region Emilia-Romania nawiedzony został przez powodzie. Aprilia – w porozumieniu z lokalnymi władzami – postanowiła przekazać wszystkie dochody na pomoc w walce ze skutkami powodzi.

Wstęp wprawdzie darmowy, ale za każdego uczestnika (15 000 osób!) Aprilia dorzuciła 10 euro! Na cel charytatywny przekazano pieniądze ze sprzedaży gadżetów reklamowych, czy przejazdów na torze. Zwykli motocykliści przekazywali kaski, buty oraz wiele innych przedmiotów na aukcje charytatywne. Finalnie Aprilia wsparła walkę z powodzią kwotą 200 000 euro!

Śmigłowce wojskowe nad torem

Aprilia jest częścią Grupy Piaggio, a tak się składa że Grupa Piaggio ściśle współpracuje z Wojskiem Włoskim, a dokładniej rzecz biorąc marynarką wojenną. Stąd mała niespodzianka… Znienacka nad naszymi głowami przeleciały śmigłowce! Pokaz był naprawdę widowiskowy… Niskie przeloty tuż nad publicznością, ciasne zwroty, czy szybkie podniesienie dziobu śmigłowca, które miało imitować wheelie. Piloci lecieli „na grubo”!

Parada i Tuareg 660 do wygrania

Można umownie przyjąć że Aprilia All Stars to taki zlot motocyklowy – a jak jest zlot, to muszą być nagrody. Tym razem do wygrania był nowiutki egzemplarz Tuareg 660. Skoro zlot, to także parada! Na koniec imprezy wszyscy posiadacze Aprilii wyjechali na jedno honorowe okrążenie po torze Misano, a następnie parada skierowała się do miasteczka położonego nad brzegiem Adriatyku. W okolicy toru paradzie towarzyszył wojskowy śmigłowiec!

Aprilia All Stars – czy warto jechać?

Za nami już czwarta edycja Aprilia All Stars. Na poprzednich podobno pojawiło się około 10 tysięcy osób, a w 2023 na Misano przyjechało 15 tysięcy fanów! Nie dziwię się bo ten event to niesamowity, włoski, motocyklowy klimat, możliwość pogadania z zawodnikami, czy możliwość przejechania się z zawodnikami na torze. Według mnie przede wszystkim liczy się ten niepowtarzalny motocyklowy klimacik!

Jeżeli zdarzy się, że przy kolejnej edycji będziecie w okolicy – koniecznie musicie odwiedzić tę imprezę. A jeżeli jesteście fanami Aprilia – to w ogóle nie ma wymówki. Do zobaczenia!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany