Weekend z MotoGP w Jerez - Motogen.pl

W klasie Moto3 najszybszy podczas testów był Maverick Vinales z czasem 1:46.838. Pomimo, że ubiegłoroczny wyścig ukończył na szóstym miejscu, to nie należy się tym wynikiem sugerować, ponieważ jechał wtedy na motocyklu z silnikiem Hondy, na który bardzo narzekał. Triumfatorami ubiegłorocznej rundy na torze Jerez byli Romano Fenati, Luis Salom i Sandro Cortese. Obecnie w klasyfikacji generalnej sezonu 2013 prowadzi Alex Rins, który ma na koncie 41 punktów. Taki sam wynik ma będący na drugim miejscu Luis Salom, a Maverick Vinales traci do nich zaledwie jeden punkt. Pomijając punktację,  w klasie Moto3 najlepiej radzą sobie maszyny KTM. W pierwszej dziesiątce jest ich aż siedem. Wyjątkami są dwie Hondy na dziewiątym i dziesiątym miejscu (Brad Binder i Jack Miller) oraz Mahindra na piątym miejscu (Miguel Oliveira).

W przypadku klasy Moto2 najlepszy czas testów wykręcił Takaaki Nakagami – 1:43.103. Sezon jednak nie zaczął się dla niego pomyślnie i zawodnik znajduje się na siódmym miejscu z szesnastoma punktami na koncie, co daje stratę 15 punktów do lidera, którym jest Scott Redding. W czołówce tabeli jest bardzo ciasno. Byrytjczyk ma na koncie 31 punktów, a za nim znajdują się aż trzej zawodnicy, którzy mają 27 punktów – Nicolas Terol, Esteve Rabat i Mika Kallio. Dalej na piątym miejscu jest Dominique Aegerter mający 26 punktów i na szóstym Pol Espargaro, który ma punktów 25. Espargaro, który jest tegorocznym faworytem do tytułu mistrzowskiego musi się jednak bardziej postarać. Po zwycięstwie w Katarze przyszła porażka na Circuit of the Americas. Hiszpan najpierw miał problemy z ustawieniami motocykla, co skutecznie podniosło mu ciśnienie podczas treningów wolnych i kwalifikacji, a następnie wypadł z toru w trakcie wyścigu. Czy w Jerez uda mu się powrócić na podium, czy może Scott Redding okaże się niespodzianką tego sezonu? Oczywiście nie należy zapominać o zwycięzcach poprzedniej rundy, którymi byli Nicolas Terol, Esteve Rabat i Mika Kallio.

W MotoGP najlepszy czas testów uzyskał Cal Crutchlow z wynikiem 1:39.511, ale już po pierwszej sesji treningów wolnych wiadomo, że wynik ten zostanie szybko przebity. Testy w Jerez odbywały się przy kapryśnej pogodzie, a ta, która panuje obecnie na hiszpańskim obiekcie jest znacznie lepsza i stabilniejsza. Triumfatorem ubiegłorocznej rundy był nieobecny już na paddocku Casey Stoner. Jeżeli nie brać go pod uwagę, to najlepsi z obecnie jadących zawodników byli kolejno Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa i Cal Crutchlow. Podczas tej rundy największy apetyt na zwycięstwo będą mieli zapewne Dani Pedrosa i Valentino Rossi. Pedrosa musi się postarać aby nie zostać numerem dwa w Hondzie, a z kolei Rossi chciałby w końcu pokazać Yamasze i kibicom, że jego powrót na „stare śmieci” jest strzałem w dziesiątkę. Marc Marquez z kolei jest ostrożny w swoich wypowiedziach i powtarza, że to jego pierwszy sezon w klasie królewskiej, więc nic nie obiecuje, bo stale się uczy. Kolejnym kandydatem do pierwszego miejsca na podium jest oczywiście Jorge Lorenzo, który w tym roku broni tytułu mistrzowskiego. Obecnie ma na koncie tyle samo punktów co Marc Marquez. Pozostaje jeszcze Cal Crutchlow, który może sporo namieszać, co pokazały ostatnie dwie rundy. Który z zawodników sięgnie po 25 punktów? Tego dowiemy się już w niedzielę.

Wyścigi rozpocznie klasa Moto3 o godzinie 11:00, a po niej o 12:20 wystartuje Moto2. Na koniec ruszy klasa MotoGP o godzinie 14:00. Sobotnie kwalifikacje rozpocznie klasa Moto3 o 12:35, a następnie MotoGP o 14:10 i Moto2 o 15:05.

Autor: Wojciech Grzesiak