Ratuj życie! Pozorowany wypadek podczas szkolenia - Motogen.pl

Podczas dzisiejszego kursu pierwszej pomocy przedmedycznej, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Motocyklistów, uczestnicy biorący w nim udział mieli okazję przekonać się „na żywo” jak przebiega akcja ratunkowa prowadzona przez przygodnego ratownika. Każdy element szkolenia, dokładnie omawiany podczas kursu, został w obrazowy sposób zaprezentowany podczas pozorowanego wypadku.

Oglądaliśmy krok po kroku wszystkie czynności, które musi wykonać ratownik: ocenę sytuacji, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wezwanie profesjonalnej pomocy, niezwłoczne udzielenie pomocy, użycie AED oraz, na sam koniec akcji, przekazanie poszkodowanego wykwalifikowanym służbom ratowniczym (pierwszy raz podczas szkolenia udało się zorganizować przyjazd karetki). W pozoracji brali udział nie tylko instruktorzy ale również uczestnicy szkolenia.

Sama akcja, dzięki zabiegom Stowarzyszenia, cieszyła się szerokim zainteresowaniem mediów. Wystarczy wspomnieć, że na miejscu pojawiły się ekipy Polsatu, TVP (tutaj link do dzisiejszego wydania Panoramy, oglądajcie od 7. minuty) oraz RMF. W pozorowanym wypadku brał udział również przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji. Mamy nadzieję, że rozpropagowanie akcji poszerzy grono osób, które będą potrafiły udzielić pierwszej pomocy kiedy zajdzie taka potrzeba.

W imieniu kolegów z PSM przekazujemy podziękowania dla:

  • Michała Rygielskiego – za przyjazd motokaretką i przejęcie poszkodowanego.
  • Dla Wydziału Ruchu Drogowego KSP, za przesympatycznego pana Policjanta Andrzeja Kucia, który podszedł do wszystkiego z postawą osoby pomocnej, z odpowiednim komentarzem i zrozumieniem dlaczego to robimy!
  • Dla ekipy IPA [International Policy Association], która pozytywnie zarekomendowała działania Stowarzyszenia Komendantowi Stołecznemu.
  • Dla firmy Max Harter za udostępnienie defibrylatorów.