Przejazd na żółtym świetle - kiedy dozwolony, a kiedy można dostać mandat?

Przejazd na żółtym świetle możliwy jest tylko w jednym przypadku. Niestety podlega on interpretacji, dlatego to, czy otrzymasz za taki czyn mandat, czy nie, zależy często od dobrej woli policjanta.

Choć sygnalizacja świetlna stosowana na drogach ma tylko trzy kolory, kierowcy bardzo często uzupełniają tę skromną gamę dodatkowymi, wirtualnymi barwami. Najczęściej stosowane to „późne pomarańczowe” i „wczesne czerwone”. Nazwy te odnoszą się do momentu, gdy wjazd na żółtym świetle następuje w chwili, gdy zmienia się ono na czerwone, czyli de facto oznaczają przejazd na żółtym świetle.

Czy można przejeżdżać na żółtym świetle

Przejazd na żółtym świetle jest zasadniczo niedozwolony. Prawo dopuszcza jedynie wjazd na skrzyżowanie przy zapalonym świetle żółtym i to wyłącznie w sytuacji, gdy gwałtowne hamowanie mogłoby spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. W § 95 ustawy Prawo o ruchu drogowym czytamy:

Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają:

(…)
sygnał żółty — zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania.

Definicji gwałtownego hamowania w zasadzie nie ma, dlatego trudno jest, w przypadku zatrzymania przez policję, udowodnić swoje racje. Z pewnością za hamowanie gwałtowne można uznać takie, które wykorzystuje pełną moc układu hamulcowego – w warunkach normalnego ruchu taki sposób zatrzymania pojazdu faktycznie mógłby spowodować zagrożenie, ze względu na fakt, że kierowcy jadący z tyłu mogliby nie zdołać się zatrzymać na czas. W przypadku wykorzystania pełnego potencjału hamulców istnieje także ryzyko poślizgu lub nawet wywrotki (w przypadku motocykla, przeczytaj także: prawo jazdy kat A wiek).

Mandat za przejazd na żółtym świetle

Bardzo istotną sprawą, często podnoszoną przez policjantów jest to, że o ile wjazd na żółtym świetle jest warunkowo dozwolony, o tyle trzeba opuścić skrzyżowanie przed zmianą sygnału na czerwony. Oznacza to, że jeśli przejedziesz pod sygnalizatorem wyświetlającym światło żółte od pewnego czasu, to nie uda ci się zjechać ze skrzyżowania przed zapaleniem sygnału czerwonego.

A jeśli ci się nie uda, dostaniesz mandat za przejazd na żółtym świetle. Tak przynajmniej twierdzą policjanci, którzy za takie wykroczenie, jak też za wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, mogą dać mandat w wysokości 500 zł i aż 15 punktów karnych. Kara jest wysoka, bo często efektem wjazdu na żółtym świetle jest kolizja drogowa mandat wówczas jest bardzo wysoki.

Ale mandat za przejechanie na żółtym świetle to nie wszystko – czasem nie wolno ci przejechać nawet na zielonym świetle! Prawo o ruchu drogowym przewiduje dwie sytuacje, w których wjazd na skrzyżowanie przy wyświetlonym sygnale zielonym także jest niedopuszczalny:

Sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, jeżeli:

ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom,

ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego.

Czyli – nawet jeśli masz zielone światło, nie możesz wjechać za sygnalizator jeśli za nim nie ma możliwości kontynuowania jazdy. To bardzo częsta sytuacja szczególnie w miastach, gdzie kierujący bezmyślnie blokują skrzyżowanie.

Podsumowując – kiedy widzisz na sygnalizatorze światło żółte, nie dodawaj gazu, a hamuj. W tym celu pamiętaj, by stosować się do ograniczeń prędkości, to znacznie ułatwi zatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem. Jeśli jednak znajdujesz się bezpośrednio przed nim i nie ma żadnego sposobu, by zatrzymać pojazd, możesz legalnie przejechać na żółtym świetle. Mandat za przejazd na żółtym świetle ci nie grozi. Więcej o sygnalizatorach i tym, czym są światła kolizyjne pisaliśmy w innym artykule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany