Spis treści
Jedna akcja była celowa, druga przypadkowa, obie zakończone sukcesem. Przy okazji policja ostrzega o odpowiedzialności za paserstwo przy kupnie i sprzedaży części!
Polska Policja w ostatnim czasie poinformowała o dwóch sukcesach w walce z szeroko pojętą przestępczością samochodową. Pierwsza akcja była efektem długotrwałych działań, ale drugie zamknięcie dziupli wydarzyło się z przypadku.
Części za pół miliona złotych na Śląsku
Policjanci z katowickiego oraz będzińskiego wydziału kryminalnego przyjrzeli się działalności jednej ze śląskich firm handlujących częściami samochodowymi, powiązali ją z przestępczością samochodową. Przeprowadzona została kontrola – wraz z udziałem katowickiego laboratorium kryminalistycznego.
Firma zajmowała się demontażem luksusowych samochodów, a następnie odsprzedażą odzyskanych podzespołów. W trakcie prowadzonych działań zabezpieczono kluczowe elementy pojazdów jak karoserie, silniki, skrzynie biegów, które pochodziły z kradzieży samochodów dokonanych na terenie Śląska i województwa łódzkiego. Wartość strat wyrządzona procederem oszacowano na pół miliona złotych.
Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie wyjaśniają okoliczności procederu miejscowej firmy.
Kontrola pojazdu zakończona rozbiciem grupy przestępczej
Poniższa akcja policji rozpoczęła się przypadkowo, ale zakończyła się sporym sukcesem…
W trakcie patrolu jaworzniccy policjanci podjęli interwencję wobec kierowcy samochodu marki Audi A4, którego chcieli wylegitymować. Mężczyzna na widok mundurowych przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci podjęli pościg, jak się chwilę później okazało, za skradzionym samochodem. Do mundurowych dołączyli też kryminalni z Jaworzna, którzy zatrzymali kierowcę i pasażera niedługo po tym, jak Ci wybiegli z auta. W porzuconym audi stróże prawa znaleźli narzędzia i sprzęt elektroniczny wykorzystywany do kradzieży pojazdów. Policjanci zlikwidowali też dziuple, w których znajdowało się wiele skradzionych samochodowych części i podzespołów.
Sprawcami okazali się dwaj mieszkańcy województwa małopolskiego, którzy usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem do samochodów oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Właściciel skradzionego audi nie zdążył zorientować się, że jego auto zostało skradzione. O sytuacji dowiedział się od mundurowych, którzy jeszcze tego samego dnia zwrócili mu samochód.
Na wniosek śledczych sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące. Policjanci cały czas pracują nad sprawą i sprawdzają, skąd pochodzą skradzione części. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań. Członkom grupy przestępczej grozi do 10 lat więzienia.
Kradzieże motocykli i zakup części z drugiej ręki
O ile grupy przestępcze zajmujące się kradzieżą motocykli są w Polsce znacznie mniej liczne, to należy pamiętać, że proceder wciąż trwa. W samym 2022 roku policja zarejestrowała 1488 jednośladów jako „utracone”.
Sezon motocyklowy oznacza wzmożone użytkowanie jednośladów, które na co dzień parkowane są różnych miejscach. Warto pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć swój motocykl. Oczywiście żadna blokada nie jest w 100% kradzieżo-odporna. Ale jeżeli zabezpieczenie powoduje hałas i wymaga dodatkowych narzędzi lub czasu do pokonania, to jest spora szansa, że złodziej ominie tak wyposażony motocykl.
Przy okazji rozbijania dziupli, policja przypomina o odpowiedzialności nie tylko za sprzedawanie, ale też za kupowanie kradzionych części z drugiej ręki:
„Warto zaznaczyć, że nabywanie przedmiotów z wątpliwego źródła czasami może spowodować odpowiedzialność karną także dla kupującego. W myśl art. 292 Kodeksu Karnego, czyli tzw. paserstwa nieumyślnego kupującemu grozi kara pozbawienie wolności do dwóch lat. Dlatego zawsze warto sprawdzać źródła, w których nabywamy różne przedmioty, nie tylko części samochodowe – szczególnie z tzw. drugiej ręki.”
Zostaw odpowiedź