Europosłowie zdecydowali nie nakładać obowiązku badań lekarskich dla starszych kierowców. Zamiast tego oddali to prawo rządom państw.
Komisja Europejska od dłuższego czasu optowała za zmianami dotyczącymi uprawnień do kierowania. Przedstawiony w ubiegłym roku projekt nowej dyrektywy uwzględniał na przykład kwestie ograniczeń i zakazów jazdy w nocy, podziału prawa jazdy kategorii B na dwie osobne podkategorie, czy – najbardziej kontrowersyjną zmianę – kwestię ważności prawa jazdy.
Zaproponowano, by dokument ważny był tylko 10 lat. Kierowcy, którzy ukończyli 60. rok życia musieliby odnawiać prawko co siedem lat, po 70. – co pięć lat, a od 80. roku życia co dwa lata. Starsi kierowcy mieliby być także zobowiązani do przeprowadzania corocznych płatnych badań lekarskich. I to właśnie zapisy dotyczące seniorów wywołały największy sprzeciw rządów wielu państw, największym przeciwnikiem były Niemcy w osobie federalnego ministra transportu Volkera Wissinga.
Przeciwnicy zwracali uwagę na dyskryminację określonej grupy kierowców i poważne obciążenie finansowe, jakie niosą takie badania. Zwolennicy argumentowali, że badania takie są konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa drogowego, szczególnie w obliczu rosnącej średniej długości życia i związanej z tym coraz większej liczby liczby starszych kierowców na drogach.
Parlament Europejski przegłosował nowelizację przepisów, w tym kwestię obowiązkowych badań dla kierowców po 70 roku życia. Europosłowie zdecydowali, że kwestia ta nie będzie rozstrzygana na poziomie unijnym – kompetencje w tej sprawie będą mieć rządy poszczególnych państw. Innymi słowy prawodawstwo europejskie nie nakłada obowiązku badań dla seniorów, ale też ich nie zabrania.
Badania takie są już obowiązkowe w Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Irlandii, Włoszech, Holandii i Portugalii. W Polsce wciąż ogromna liczba kierowców jeździ na podstawie bezterminowych dokumentów wydanych kilkadziesiąt lat temu, gdy na skromnej sieci dróg obecny był zaledwie ułamek dzisiejszej liczby pojazdów. Istnieje niewielka szansa, że polski rząd zdecyduje się wprowadzić obowiązkowe badania lekarskie dla seniorów – to ważna i duża grupa wyborców.
Zostaw odpowiedź