Podczas pierwszego wyścigu w Malechowie Tomek zaciekle walczył z rywalami by ostatecznie ukończyć zmagania na piątej pozycji. W trakcie kolejnych zmagań udało mu się pojechać jeszcze szybciej i finiszować na czwartym miejscu z niewielką stratą do kolejnego zawodnika. Po podliczeniu wyników okazało się, że w trakcie całej rundy Witkowicz był czwarty w klasie E2/E3 i zdobył sporo punktów do klasyfikacji generalnej.
Wywiad z Andrzejem Garczyńskim z Rookie Bulls Racing Team:
Jesteście drużyną sportową, w której rozpiętość wieku zawodników sięga 26 lat – najmłodszy zawodnik ma 19 lat, a najstarszy 45. Zdobywając liczne tytuły mistrzowskie udowadniacie, że nie ma czegoś takiego jak bariera wieku…
Rzeczywiście, dopóki kondycja pozwala, nie ma granicy wieku. Zarówno w zawodach cross country, jak i enduro bardzo liczy się doświadczenie i wytrzymałość. A jak wiadomo, te parametry wymagają lat praktyki i wraz z wiekiem ulegają poprawie. Dlatego w naszym teamie jest miejsce zarówno dla juniorów, jak i zawodników klasy senior. Jesteśmy teamem, który działa na pograniczu sportu amatorskiego i profesjonalnego. Do uprawiania tej dyscypliny ciągnie nas pasja, ale jeżeli już to robimy, to na najwyższym możliwym poziomie. Liczba zdobytych tytułów dowodzi, że zarówno juniorzy, jak i seniorzy dają z siebie wszystko.
Jakie macie plany sportowe na bliższą i dalszą przyszłość?
Naszym głównym wyzwaniem są zarówno starty w Mistrzostwach, jak i w Pucharze Polski. W związku ze zmianą przepisów zwiększyła się o kilkadziesiąt procent liczba zawodników, więc rywalizacja stała się znacznie bardziej zawzięta. Odpowiada nam to i zamierzamy walczyć o kolejne tytuły.
W jakich proporcjach na wynik wpływają umiejętności kierowcy, a na ile jest to kwestia sprzętu?
Można powiedzieć, że o sukcesie w 60% decydują umiejętności i dyspozycja zawodnika, a w 40% wykorzystywany sprzęt. Dlatego z jednej strony dużo wysiłku wkładamy w treningi, ale z drugiej strony dbamy też o to, aby mieć najlepszy w danym momencie sprzęt. Dysponujemy modelami tegorocznymi, a doskonałe kontakty z importerem sprawiają, że przed sezonem zdarza się nam mieć już motocykle przewidziane do sprzedaży dopiero w kolejnym roku.
KTM Rookie Bulls Racing Team w akcji…
Dlaczego postawiliście na Husqvarny i KTM-y?
W dyscyplinach, które uprawiamy to obecnie najlepsze marki. Ci dwaj powiązani ze sobą producenci zapewniają kompromis pomiędzy osiągami, a wytrzymałością potrzebną w imprezach cross country i enduro. To sytuacja podobna jak z zawodnikiem: wyczynowiec startujący w motocrossie może być fenomenalny w stosunkowo krótkich biegach, ale niekoniecznie sprawdzi się w imprezie wielogodzinnej, wymagającej odporności i wytrzymałości. Husqvarny i KTM-y mają wszystko to, czego potrzeba.
Cross i enduro to dyscypliny, w których z powodu na nieoptymalne warunki chłodzenia olej ma duży wpływ na trwałość sprzętu? Chyba warto więc inwestować w dobry produkt?
Zdecydowanie tak. Sytuacje, w których chłodnica i silnik są oblepione błotem, lub gdy motocykl mozolnie wspina się na wzniesienie wykorzystując pełną moc przy małej intensywności przepływu powietrza to warunki, w których wiele zależy od jakości oleju. Musi on w dużej mierze przejąć funkcję odbioru ciepła, a to wymaga od niego najwyższych parametrów. Od kilku lat stosujemy oleje Liqui Moly i muszę przyznać, że spisują się wyśmienicie. Mają dużą wytrzymałość na szok temperaturowy i utrzymują wysokie parametry smarne nawet przy ekstremalnej eksploatacji. Wprawdzie po każdym sezonie sprzedajemy nasze motocykle, ale mamy kontakt z tymi egzemplarzami na zawodach i wiemy, że nie mają problemów technicznych. Nawet po dwóch latach brutalnej eksploatacji (rzędu 180 motogodzin pracy) ich silniki spisują się nadal wyśmienicie. To w dużej mierze zasługa doskonałego oleju Liqui Moly 10W-40 Offroad.