Czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Polsce nie jest ujęty w przepisach. Wszelkie informacje dotyczące obowiązku stosowania opon zimowych trzeba zatem uznać za fake newsy. Przynajmniej na razie.

Obowiązek zmiany opon letnich na zimowe dotyczy tylko niektórych krajów, w dodatku spośród tych, gdzie istnieje taki przepis, część określa dokładnie szczegółowe warunki, w których trzeba zmieniać opony. Obowiązek zmiany opon na zimowe wprowadzono zaledwie w kilku krajach Europy.

W jakich krajach istnieje obowiązek zmiany opon?

 • Niemcy
 • Austria
 • Norwegia
 • Szwecja
 • Słowacja
 • Litwa
 • Łotwa
 • Estonia
 • Rumunia

W Czechach obowiązek zmiany opon na zimowe jest obowiązkowa tylko na specjalnie oznaczonych drogach, zaś w Turcji obowiązek zmiany opon dotyczy tylko części kraju.

Obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce póki co nie funkcjonuje, choć wielokrotnie pojawiały się pomysły, by go wprowadzić. Trudno się temu dziwić, kiedy wraz z pierwszym śniegiem obserwujemy dziesiątki samochodów ślizgających się na białych ulicach. Obowiązkowe opony zimowe w Polsce to marzenie producentów gum i wulkanizatorów, ale – nie ukrywajmy – także spory kłopot dla kierowców, którzy muszą gdzieś te opony przechowywać i dwa razy w roku jeździć na ich wymianę.

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

Każdego roku, wraz ze zbliżającą się zimą, w mediach pojawiają się fake newsy o tym, opony zimowe obowiązkowe w Polsce, będą podlegać kontroli policyjnej i, w razie ich braku, trzeba liczyć się z mandatem. I dosłownie za każdym razem policja dementuje – obowiązek zmiany opon w Polsce nie istnieje i na letnich gumach można podróżować także zimą, niezależnie jak zły jest to pomysł. Nietrudno sobie wyobrazić, że spowodowanie kolizji z uwagi na jazdę na letnich oponach po śniegu, ubezpieczyciel może uznać za rażące niedbalstwo, a to już podpada pod odmowę wypłaty odszkodowania…

Na pytanie zatem czy opony zimowe są obowiązkowe w naszym kraju, trzeba odpowiedzieć: nie, jednak czy warto je wymieniać – zdecydowanie tak. Gumy przeznaczone do jazdy latem, zimą twardnieją, co daje efekt podobny do chodzenia po śniegu w butach na płaskiej podeszwie – trudno złapać przyczepność i łatwo się przewrócić.

Letnie opony mają także zupełnie inny bieżnik, który nie jest w stanie wgryzać się w śnieg i zapewniać tym samym przyczepności. Niezależnie więc od tego czy jest obowiązkowa wymiana opon na zimowe czy nie, warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Szczególnie duże znaczenie ma to dla motocyklistów, bo bez odpowiedniej zimowej opony do motocykla przyczepność nawet na nieośnieżonej drodze jest zimą właściwie zerowa. To samo tyczy się opony do skutera. W najlepszej sytuacji są posiadacze maszyn enduro na oponach kostkowych, które świetnie wgryzają się w kopny śnieg.

Opony zimowe obowiązkowe w Polsce od kiedy?

Od wielu lat pojawiają się w mediach informacje, że wprowadzony ma być obowiązek używania opon zimowych w Polsce. To nieprawda – planów takich nie ma, choć faktycznie mówi się o takim obowiązku od dawna. Za jego wprowadzeniem przemawiają głównie względy bezpieczeństwa, choć przeciwnicy podkreślają, że to zbyt duża ingerencja w swobody obywatelskie. Zwracają także uwagę na bardzo duży koszt takiej operacji.

Rozważania o tym, czy w Polsce jest obowiązek zakładania opon zimowych, czy być powinien kończą się jednak jak do tej pory na fake newsach, publikowanych przez mało odpowiedzialne media. Jak dotąd ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ani Ministerstwo Infrastruktury nie przewidują wprowadzenia takiego obowiązku.

Jeśli więc ktoś będzie pytał od kiedy obowiązek opon zimowych zostanie wprowadzony i czy taki obowiązek w ogóle istnieje, śmiało możesz mu odpowiedzieć, że nie ma takiego przepisu i na razie nikt nie planuje go wprowadzić.

Opony zimowe a opony całoroczne

Jednym z ważniejszych argumentów przeciwko wprowadzeniu obowiązku wymiany opon na zimowe stało się postępujące globalne ocieplenie. Zimowe temperatury wciąż utrzymują się wprawdzie w okolicach zera stopni, sięgając czasem kilku stopni na minusie, co uniemożliwia stosowanie opon letnich, ale dla gum całorocznych to warunki jak najbardziej odpowiednie.

Kariera opon całorocznych w ostatnich latach dosłownie wystrzeliła i może się okazać, że wkrótce będą to najpopularniejsze opony. Obowiązkowa zmiana opon na całoroczne nam wprawdzie nie grozi, ale coraz więcej producentów już wypuszcza swoje pojazdy na takich właśnie oponach.

Całoroczne opony sprawdzają się w większości sytuacji drogowych – na zimnym asfalcie, w lekkim błocie, a nawet na niezbyt kopnym śniegu. Innymi słowy – w warunkach miejskich są więcej niż wystarczające. Gorzej niż typowe zimówki sprawować się będą w warunkach górskich, dlatego mieszkańcy takich regionów powinni ich unikać.

Podsumujmy – obowiązek zmiany opon w Polsce nie istnieje. Od kiedy obowiązkowe opony zimowe w Polsce – nie ma takich planów. Czy w Polsce jest obowiązek wymiany opon letnich na zimowe w określonym terminie? Także nie.

Jedna odpowiedź

 1. hunter

  moze i u nas obowiazku nie ma ale moim zdaniem lepiej zmienic. pojechac dwa razy w roku do warsztatu jakiegos z motointegratora zeby wymienic to zaden problem a bezpieczniej sie jezdzi

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany